sobota, 3 grudzień 2022, 10:13

Strona główna » REGION » Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 14 listopada
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 14 listopada

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 14 listopada

piątek, 03 listopada 2017, 21:39 Kategoria: REGION, zdrowie

Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć? Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada 14 listopada. Dzień ten obchodzony jest od 1991 roku i przypada właśnie 14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Za swe odkrycie uczony otrzymał Nagrodę Nobla, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna oraz Światowa Organizacja Zdrowia w dowód uznania dla wielkiego odkrywcy, w 70. rocznicę odkrycia hormonu, ustanowiły Światowy Dzień Cukrzycy.

Dzień ten jest również odpowiedzią na problemy związane z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Coroczne obchody mają zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Każdego roku Światowy Dzień Cukrzycy koncentruje się na jednym temacie. Dotychczas poruszane były zagadnienia dotyczące m.in. cukrzycy i praw człowieka, cukrzycy i stylu życia oraz kosztów cukrzycy. Rok 2017 ma się odbywać pod hasłem: Kobiety i cukrzyca – Mamy prawo do zdrowej przyszłości. W porozumieniu z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, tegoroczne hasło w języku polskim zostało jednakże dostosowane do naszych realiów i otrzymało brzmienie: Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć WHO ocenia, że na świecie chorych na cukrzycę jest około 415 milionów ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 592 milionów. Badania z 2016 roku podają, że w Polsce cierpi na nią 2,73 mln Polaków, ale 26 proc. nie jest tego świadomych. Choroba najczęściej wykrywana jest dopiero po 5-12 latach od pojawienia się pierwszych objawów i przyczynia się do niej w dużej mierze otyłość i niezdrowy styl życia. Jest to poważna trudność, bo nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm

Cukrzyca to właściwie grupa chorób metabolicznych, w przebiegu których we krwi utrzymuje się drastycznie podwyższony poziom cukru. Jest to spowodowane niedoborem insuliny wydzielanej przez komórki trzustki (typ 1) lub brakiem reakcji komórek na wydzielaną insulinę (typ 2). Chorzy na cukrzycę często oddają mocz, wciąż mają pragnienie i są głodni. Nieleczona lub leczona niewłaściwie może prowadzić do wielu komplikacji jak: choroba wieńcowa, udar, niewydolność nerek czy ślepota, a wszyscy słyszeli o problemie „stopy cukrzycowej”. Cukrzyca jest wielkim wyzwaniem dla naszego społeczeństwa. Profesor Maciej Małecki, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego mówi, że osoby z cukrzycą wymagają opieki medycznej oraz stworzenia ram organi¬zacyjnych i finansowych dla tej opieki. Ponadto są to osoby, które mają często zmniejszoną pro¬duktywność, dotknięte są nierzadko inwalidztwem i pozostają na utrzymaniu państwa oraz przed¬wcześnie umierają. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego monitorowanie glikemii jest integralną częścią leczenia cukrzycy. Diabetycy powinni dokonywać pomiarów poziomu cukru we krwi glukometrem oraz badać odsetek hemoglobiny glikowanej w laboratorium.

Cukrzyca jest co prawda chorobą nieuleczalną, nie ma płci, chorują na nią kobiety i mężczyźni, tymczasem wczesne wykrycie oraz stosowanie odpowiednich terapii może pomóc w uniknięciu groźnych powikłań. Przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować i dożyć późnej starości, zwłaszcza, że jak twierdzą eksperci, cukrzycy łatwiej uniknąć, niż ją leczyć. Odpowiednia dieta, bez nadmiaru tłuszczu i cukrów, bogata w warzywa i owoce, bez produktów bardzo kalorycznych i wysoko przetworzonych, zwiększona aktywność fizyczną oraz regularne badania, zwłaszcza po 45. roku życia pozwolą na utrzymanie dobrej, pełnej sprawności życiowej i osobistego zadowolenia z życia.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
PSSE w Kamieniu Pomorskim

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 14 listopada Reviewed by on . Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć? Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada 14 listopada. Dzień ten obchodzony jest od 1991 roku i przypada właśnie 14 Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć? Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypada 14 listopada. Dzień ten obchodzony jest od 1991 roku i przypada właśnie 14 Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top