poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 05:23

Strona główna » WYDARZENIA » kultura i sztuka » O historii żeglarstwa w MHZK
O historii żeglarstwa w MHZK

O historii żeglarstwa w MHZK

środa, 08 listopada 2017, 07:44 Kategoria: kultura i sztuka

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie ze szczecińskim żeglarzem i historykiem Piotrem Owczarskim, autorem „Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych na Pomorzu Zachodnim”, którego pierwszy tom ukazał się niedawno w księgarniach. Spotkanie odbędzie się 10 listopada (w piątek) o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ulicy Adama Mickiewicza 34 w Kamieniu Pomorskim.

Leksykon jest pierwszą tego typu publikacją opisującą regionalne sporty wodne w naszym kraju. Obejmuje okres od 1877 r. (kiedy założono niemieckie Stowarzyszenie Szczecińskich Wioślarzy i Żeglarzy) po czasy współczesne. Oprócz 528 haseł, kilkuset fotografii, rysunków, skanów archiwaliów, tabel i map książkę tworzą teksty dotyczące południowego wybrzeża Bałtyku w kartografii nowożytnej, pomorskich łodzi rybackich (niem. zeesenboot’ów), dziejów żeglarstwa na Pomorzu do 1945 roku, znaczących rejsów polskich żeglarzy z Pomorza Zachodniego z lat 1947–2017, powojennych wypadków i awarii morskich jachtów z Pomorza Zachodniego oraz historii regat The Tall Ships Races.

W „Leksykonie” znalazło się również kilka haseł i skanów materiałów archiwalnych dotyczących historii żeglarstwa w naszym mieście, która rozwinięta zostanie w drugim tomie (obecnie opracowywanym). W trakcie piątkowego spotkania będzie niecodzienna możliwość zakupu publikacji oraz uzyskania autografu Autora. Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

O historii żeglarstwa w MHZK Reviewed by on . Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie ze szczecińskim żeglarzem i historykiem Piotrem Owczarskim, autorem „Leksykonu żeglarstwa i s Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej serdecznie zaprasza na spotkanie ze szczecińskim żeglarzem i historykiem Piotrem Owczarskim, autorem „Leksykonu żeglarstwa i s Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top