sobota, 3 grudzień 2022, 11:14

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Rogale świętomarcińskie i zasmakowani seniorzy
Rogale świętomarcińskie i zasmakowani seniorzy

Rogale świętomarcińskie i zasmakowani seniorzy

wtorek, 14 listopada 2017, 07:54 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, społeczeństwo

Z jedenastym listopada wszyscy wiążemy tę datę z naszym narodowym Dniem Niepodległości. Wielu jednak nie wie, że – to co jest tam tradycją, w Poznaniu świętuje się dzień św. Marcina. I to w jakże słodki sposób! Wtedy wszyscy zajadają się rogalami świętomarcińskimi. Działające przy kamieńskim Kole PZERiI Klub Seniora, której szefuje od kilku miesięcy Irena Litwińska, która dwa lata temu przeprowadziła się z Poznania, jak przystało na byłą poznaniankę, podczas dzisiejszego spotkania klubu, serwowała prawdziwe, najprawdziwsze rogale prosto z… Poznania.

Wszyscy zajadali się lukrowanym słodkim poznańskim przysmakiem, wysłuchując historii tej tradycji jaka panuje na ziemiach poznańskich od wielu, ale to wielu dziesięcioleci. Tradycja poznańska rogala świętomarcińskiego sięga 1860 roku, kiedy to opublikowano w „Dzienniku Poznańskim” najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego. Ale też, popularna jest jednak legenda, że tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891. Kiedyś, gdy zbliżał się dzień św. Marcina, bogatsi poznaniacy kupowali ten wyjątkowy smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku rogala w roku 1901 przejęło tamtejszych Stowarzyszenie Cukierników. Dziś jest tak, że aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. W 2015 r. w poznańskim regionie certyfikat taki uzyskało 101 piekarni i cukierni.

Obserwator

Rogale świętomarcińskie i zasmakowani seniorzy Reviewed by on . Z jedenastym listopada wszyscy wiążemy tę datę z naszym narodowym Dniem Niepodległości. Wielu jednak nie wie, że – to co jest tam tradycją, w Poznaniu świętuje Z jedenastym listopada wszyscy wiążemy tę datę z naszym narodowym Dniem Niepodległości. Wielu jednak nie wie, że – to co jest tam tradycją, w Poznaniu świętuje Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top