sobota, 23 wrzesień 2023, 03:00

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD)
Kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD)

Kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD)

środa, 22 listopada 2017, 21:06 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, POWIAT, społeczeństwo, zdrowie

Powstałe 30. lat temu, między innymi z inicjatywy Jana Grzybowskiego, kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD), zorganizowało (21.11.) miłą, jubileuszową uroczystość, na którą zaproszono wiele znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSD – Eugeniusz Tworek, który jest również członkiem Zarządu krajowego PSD, a także: wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSD – Paweł Gaysztol, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego PSD – Antoni Jurszo oraz Honorowy Prezes kamieńskiego Koła – dr Karol A. Ptak.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoimi osobami tę uroczystość był również Starosta Powiatu Kamieńskiego – Józef Malec, burmistrz Kamienia Pomorskiego – Stanisław Kuryłło, jego zastępca – Leszek Szefliński, jak też burmistrz Wolina – Eugeniusz Jasiewicz. Prezes Koła, Marian Krótki, wręczył wielu zasłużonym dla Koła osobom, pamiątkowe i zarazem okolicznościowe medale, a wcześniej wraz z Prezesem Wojewódzkiego Zarządu PSD, kilku wyróżniającym się członkom Koła, medale 35 – lecia krajowej instancji PSD.

Jubileuszowe spotkanie rozpromieniał dźwiękami swego śpiewu niezawodny emerycki zespół „Relax”. Próbkę swych wysokich umiejętności pokazał ukraiński muzyk, a zarazem saksofonista i klarnecista w jednej osobie, Walery Burianenko z Kamieńskiego Domu Kultury. Licznie zebrani mogli zobaczyć interesujący montaż fotograficzno – muzyczny poświęcony Kołu – Jubilatowi, który objął historię tego stowarzyszenia, jak również wiele wyjątkowych fotografii z lat 2007 – 16 działalności Koła.

Wielu rozpoznawało na historycznych już zdjęciach, swoje sylwetki, w tym dla przykładu, pielęgniarki środowiskowe, które jak wiadomo, od wielu lat mocno i bardzo ściśle współpracują z Kołem, wszechstronnie wspierają jej członków, pomagają im z całego serca. Tego serca pielęgniarskiego. I tego, człowieczego. Uroczystość, która odbyła się na sali konferencyjnej kamieńskiego Ratusza, była bardzo wyjątkowa, bo była na to wyjątkowa okazja i zarazem wyjątkowe miejsce, gdzie licznie zaproszeni goście w stosowny sposób podnieśli rangę tego jubileuszowego wydarzenia.

Dodać trzeba, że Koło powstało 17 listopada 1987 r., z inicjatywy nieżyjącego już Jana Grzybowskiego, pierwszego prezesa Koła, którym był nim do roku 1991. Po nim prezesurę sprawowali również już zmarli: Bogdan Ćwihun (1991 – 2004) oraz Jerzy Czurak (2004 – 2009). Ważnym wątkiem życia Koła jest także jego współzałożyciel, dr Karol A. Ptak, który zarazem jest od 1998 r. Honorowym Prezesem Koła, który współdziała, mocno pomaga i jest fachowym doradcą dla wszystkich członków Koła. Od roku 2010 funkcję prezesa Koła pełni nieprzerwanie Marian Krótki, który stoi na czele złożonego z sześciu osób Zarządu.

W pierwszym okresie swego istnienia Koło liczyło ledwie 37 członków, w tym 22 osoby leczone insuliną. W różnych okresach kamieńskie Koło liczyło od 65 do 97 członków. Obecnie, jak podkreśla prezes M. Krótki, Koło liczy ponad 90 członków. „Ta przybliżona liczba w zasadzie się nie zmienia, jedynie z roku na rok ulega lekkiej korekcie. Nasi podopieczni (członkowie) mogą się z nami spotkać dwa razy w tygodniu w naszej siedzibie w byłej przychodni przy ul. M. Kopernika 26. Nasze biuro przyjmuje zainteresowanych we wtorki oraz w czwartki.” – przyznaje prezes, który dziękuje wszystkim członkom za ich zaangażowanie w życie Koła, i za to, że może ono istnieć i pomagać diabetykom w ich codziennym życiu, życiu z nieuleczalną chorobą jaką jest cukrzyca.

Obserwator

Kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD) Reviewed by on . Powstałe 30. lat temu, między innymi z inicjatywy Jana Grzybowskiego, kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD), zorganizowało (21.11.) miłą, ju Powstałe 30. lat temu, między innymi z inicjatywy Jana Grzybowskiego, kamieńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD), zorganizowało (21.11.) miłą, ju Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top