sobota, 23 wrzesień 2023, 04:20

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Mija 11 lat, kiedy odszedł od nas śp. Jan Iwaszczyszyn – znany animator kultury Pomorza Zachodniego
Mija 11 lat, kiedy odszedł od nas śp. Jan Iwaszczyszyn – znany animator kultury Pomorza Zachodniego

Mija 11 lat, kiedy odszedł od nas śp. Jan Iwaszczyszyn – znany animator kultury Pomorza Zachodniego

czwartek, 23 listopada 2017, 07:37 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, społeczeństwo

23 listopada właśnie mija jedenasta rocznica śmierci śp. Jana Iwaszczyszyna z Kamienia Pomorskiego, znanego przez wiele lat animatora kultury, nie tylko naszego regionu, a ponadto wszechstronnego muzyka, poety, satyryka, pieśniarza, malarza, rzeźbiarza, jak również, znakomitego akordeonisty, który jako praworęki, grał na tym instrumencie na lewą stronę, wzbudzając tym zrozumiałe niedowierzanie wśród muzyków i znawców tematu.

Był też twórcą bardzo wielu pieśni ludowych takich jak: „Słowiku mój”, „Moja harmonio”, „Na kaliny kwiat”, „Żurawie” czy „Od Kamienia jadą”, „Od niedzieli do niedzieli” i „Ławeczka”. Szereg Jego tekstów śpiewanych jest przez multum zespołów ludowych szczególnie Polski zachodniej. Jak mówił pan Jan, tworzył owe pieśni na potrzeby zespołu ludowego „Stawnianki” ze Stawna spod Kamieniem Pomorskim, z którym związany był przez bardzo wiele lat. Te pieśni spodobały się innym wykonawcom, którzy włączyli je do swoich repertuarów. Dość powiedzieć, że znakomita większość zespołów ludowych z terenu województwa lubuskiego ma swych repertuarach co najmniej kilka utworów pana Jana.

W 1996 roku stworzył Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej nazwany i uchwalony pięć lat temu przez Radę Miejską w Kamieniu Pomorskim Jego imieniem, który odbył się w tego lata po raz 21. W lubuskich Żarach zorganizowano kilka lat temu Konkurs Akordeonistów im. Jana Iwaszczyszyna, gdzie pamięć o Nim jest bardzo powszechna i Jego osoba jest niezwykle ceniona i zarazem uznawana.

Jest też twórcą hymnu o Jezusie Brzozdowieckim, który śpiewany jest w kamieńskiej Katedrze w piątkowe popołudniowe msze św., jak i przy okazji różnych uroczystości. Przypomnę, że właśnie tu też od kilku lat istnieje Sanktuarium, gdzie od końca 1946 roku wystawiony jest cudowny obraz pochodzący z Brzozdowiec, dziś tereny Ukrainy. Tu też znajduje się w związku z tym Kaplica Cudownego Obrazu Brzozdowieckiego Pana Jezusa Ukrzyżowanego właśnie z Diecezji Lwowskiej.

Krótko o Panu Janie:

Urodzony na początku stycznia w 1929 roku nad rzeką Stryj w niewielkie miejscowości Touste, nieopodal Trembowli. Przyjechał na tzw. Ziemie Odzyskane wraz z rodziną w 1946 roku i związał się na dobre z kulturą w pierwszej połowie lat 50 – tych minionego stulecia. Tworzył mozolnie kulturę poprzez różne formy, a były to kabarety, zespoły muzyczne czy chóry. Dużo pracował z młodzieżą.

Stworzył też m.in. emerycki kabaret „Uśmiech”, dla którego pisał mnóstwo tekstów, skeczy, wesołych historyjek. Założył w połowie lat 70 – tych znany potem zespół kabaretowy w kamieńskim „Uzdrowisku”, który święcił sporo triumfów, również w samej stolicy. W roku 1968 pan Jan został jednym z laureatów wówczas bardzo prestiżowego Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, a jego finał był emitowany na żywo w Telewizji Polskiej w drugiej połowie czerwca tamtego roku i obserwowany był przez wielu mieszkańców naszej Małej Ojczyzny.

Pan Jan pozostawił po sobie mnóstwo dobrej muzyki, sporo fraszek i satyr, o czym mało kto wiedział. W 2011 roku dzięki wydatnej pomocy Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim, powstała zabawna książka „Humor czy satyra według Jana Iwaszczyszyna”, w której zawarto zbiór ponad 42. wyśmienitych i pełnych humoru satyr, które są cytowane przez wielu do dziś. Jedenaście lat temu Pan Jan odszedł od nas po długiej chorobie, i pamięć po nim nie powinna zaginąć. A świadczy o tym fakt istnienia jego festiwali, jego muzyki, jego piosenek, a ich wartość jest nieoceniona jak uznają znawcy tematu.

Obserwator

By nieco rozweselić naszych Czytelników, bo pewnie miałby takie życzenie sam pan Jan, przytaczamy jedną z Jego zabawnych satyr napisaną w 1990 r., a która jak zauważycie, nie straciła wcale na swej treści i wartości:

Anonim Hieronima

 

Pewien pan Hieronim napisał anonim.

Pisał tłustym drukiem, choć był samoukiem.

Żelowym pisakiem litery układał,

a gdy coś wymyślał sam ze sobą gadał.

I włoski poprawiał czerwonym grzebieniem,

a zdania spisywał malutkim wierszykiem.

Ja biedny Hieronim wysyłam anonim,

gdy go przeczytacie, wyślę drugi po nim.

Opiszę wam wszystko, jak trzeba, dokładnie.

To co rozum mówi i na język wpadnie.

Nie podoba mi się, co w rządzie robicie.

I to, co piszecie, i to, co mówicie.

A gdy słyszę, że z rządu ktoś kłamie,

to mnie z takiej złości w kręgosłupie łamie.

Wszystko coś mi w brzuchu pluszcze jak w basenie,

gdy widzę oszusta na rządowej scenie.

A gdy taki poseł grał kiedyś wariata,

to się w mej rodzinie śmiała cała chata.

A gdyby zrobić grafik dla tych, co są w rządzie,

niechaj po kolei,

każdy w krześle siądzie i rozśmiesza naród.

Niech gra pajacyka,

czy ma dobrze w czubie, czy jakiegoś bzika.

Choć już mamy w rządzie wesołka takiego,

dużo obiecuje, a nie robi tego.

Chociaż naród z niego już od dawna szydzi,

A on odpowiada – błędów swych nie widzę.

Skąd tyle ministrów nabraliście kupę? ……

Jan Iwaszczyszyn

 

Mija 11 lat, kiedy odszedł od nas śp. Jan Iwaszczyszyn – znany animator kultury Pomorza Zachodniego Reviewed by on . 23 listopada właśnie mija jedenasta rocznica śmierci śp. Jana Iwaszczyszyna z Kamienia Pomorskiego, znanego przez wiele lat animatora kultury, nie tylko naszego 23 listopada właśnie mija jedenasta rocznica śmierci śp. Jana Iwaszczyszyna z Kamienia Pomorskiego, znanego przez wiele lat animatora kultury, nie tylko naszego Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top