sobota, 3 grudzień 2022, 09:14

Strona główna » REGION » Przed nami popularne Andrzejki
Przed nami popularne Andrzejki

Przed nami popularne Andrzejki

środa, 29 listopada 2017, 22:48 Kategoria: REGION, rozrywka, społeczeństwo

Któż z nas nie zna popularnych (jeszcze) Andrzejek. Ale czy wiemy o tym zwyczaju wszystko? Oto garść Andrzejkowych wieści.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji (święto narodowe), Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem trwającym do Świąt Bożego Narodzenia. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były już nieco wcześniej obchodzone katarzynki).

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Jednak w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności. Do niektórych andrzejkowych wróżb należą m.in.:

– losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

– Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.

– Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.

– Popularne przykrywanie jednakowymi naczyniami obrączki, kwiatka i różańca zaczerpnięto z tradycji dworskiej lub mieszczańskiej. W zależności od tego, które naczynie panna wybrała, miała zostać mężatką, starą panną lub wstąpić do zakonu. Wróżby te powtarzano także w wigilię Bożego Narodzenia.

– Wróżba ze skórki jabłka, gdzie jabłko obieramy w taki sposób, żeby powstała jedna długa skórka. Kiedy uda uzyskać długą obierkę, stańcie i rzućcie ją za siebie przez lewe ramię. W jaką literę się ułożyła? To będzie litera imienia Twojej drugiej połowy!

Obecnie wróżby andrzejkowe traktowane są z lekkim przymrużeniem oka. Jednak pozostają one wciąż pretekstem do naszych spotkań i do świetnej zabawy wśród najbliższych.

Obserwator

 

Przed nami popularne Andrzejki Reviewed by on . Któż z nas nie zna popularnych (jeszcze) Andrzejek. Ale czy wiemy o tym zwyczaju wszystko? Oto garść Andrzejkowych wieści. Andrzejki to wieczór wróżb odprawiany Któż z nas nie zna popularnych (jeszcze) Andrzejek. Ale czy wiemy o tym zwyczaju wszystko? Oto garść Andrzejkowych wieści. Andrzejki to wieczór wróżb odprawiany Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top