niedziela, 2 październik 2022, 12:52

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Pokaźne wsparcie finansowe dla kamieńskiego Koła PSONI

Pokaźne wsparcie finansowe dla kamieńskiego Koła PSONI

niedziela, 10 grudnia 2017, 18:40 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, gospodarka, społeczeństwo

Miniony piątek (8.12.), był jednym z bardziej szczęśliwych dni w ostatnim czasie dla kamieńskiego Koła PSONI, bowiem tego dnia do siedziby Stowarzyszenia przyjechał Marszałek Województwa, Olgierd Geblewicz. I to nie z pustymi rękoma, bowiem na sali konferencyjnej Stowarzyszenia, w obecności wielu wychowanków ośrodka i ich opiekunów, Marszałek i przewodnicząca kamieńskiego Koła PSONI, Jolanta Janik, podpisali dwie znaczące umowy na projekty warte blisko 2 milionów złotych.

W myśl umowy, Stowarzyszenie wykorzysta fundusze na integrację rodzin zagrożonych ubóstwem i edukację dzieci w wieku przedszkolnym. Środki Regionalnego Programu Operacyjnego trafią na mocy umowy dofinansowania, a realizacja projektów potrwają do odpowiednio, 2018 i 2019 roku. Z przedsięwzięć skorzystają osoby niepełnosprawne, które wywodzą się głównie z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dzieci.

Pierwsze z zadań to inicjatywa, którą nazwano „My też pracujemy II”. Jest ona adresowana do ponad 40 osób z powiatu kamieńskiego zagrożonych ubóstwem, dodatkowo nieaktywnych zawodowo i niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Uczestnicy otrzymają wsparcie m.in. psychologa, doradcy zawodowego. Będą również praktyki zawodowe dostosowane do umiejętności i rynku pracy dla m.in. Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ). Będą to szkolenia na pomocnika kuchennego czy pracownika obsługi cateringowej. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 1 mln zł. Wsparcie z RPO WZ 2014 – 2020 z Wojewódzkiego Urzędu Pracy wyniesie prawie 983 tys. zł. Zadanie trwać będzie do grudnia 2019 roku.

Druga z umów obejmie Niepubliczne Przedszkole Integracyjne (NPI), które również prowadzi kamieńskie Koło PSONI

Projekt uwzględnia udział 25 dzieci, wobec których orzeczono potrzebę kształcenia specjalnego. Dzięki unijnej pomocy do września 2018 roku przewidziano dodatkowe zajęcia edukacyjne np. terapie psychologiczną, logopedyczną, gimnastykę korekcyjną i rehabilitację, arteterapię, kynoterapię, zajęcia pływackie czy konne. Ponadto placówka wydłuży z 8,5 do 10 godzin dzienne funkcjonowanie, jak również doposaży sale w pomoce dydaktyczne i specjalistyczne narzędzie edukacyjne. Koszt tego projektu wynosi dokładnie 960 tys. zł. 813 tys. zł. Podkreślić należy, iż środki na oba podpisane w piątek projekty pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Zachodniopomorskiego.

„Jestem szczególnie wzruszony i zaskoczony obecnością tak wielu podopiecznych na sali. Mikołajki minęły nie tak dawno, ale dziś bawię się – co mnie cieszy, w świętego Mikołaja i przywożę tutaj takie właśnie prezenty. Wierzę, wręcz jestem przekonany, że dzięki tym środkom stowarzyszenie będzie się jeszcze bardziej rozwijać.” powiedział z nieukrywanym ciepłym uśmiechem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Marszałek odniósł się również do ewentualnego dofinansowania znaczącej przebudowy obiektu należącego do stowarzyszenia przy ulicy M. Kopernika w Kamieniu Pomorskim i oficjalnie potwierdził zamiar dofinansowania, a potem sfinansowania tej inwestycji przez Zarząd Województwa. „Mam nadzieję, że początek roku przyniesie nam dobre rozwiązania także dla obiektu przy ulicy Kopernika.” – wyraził się krótko Marszałek O. Geblewicz.

To w istocie ważna inwestycja w rozwoju kamieńskiego Koła PSONI. Jednak bez pieniędzy z zewnątrz ona po prostu nie powstanie., Tli się więc iskierka nadziei na to, że znajdą się odpowiednie fundusze. Marszałek nie zaprzeczył, a nawet dał nadzieję, że pieniądze na tę inwestycję się znajdą, więc cóż, wierzymy w słowa pana Marszałka i czekamy z niecierpliwością nowego roku, który zapewne będzie dla tego zadania przełomowy.

Niewątpliwie to piątkowe podpisanie obu umów Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Kamieniu Pomorskim z Marszałkiem  Województwa Zachodniopomorskiego to kolejny spory sukces tego prężnie rozwijającego się Stowarzyszenia. To także niewątpliwy sukces samej przewodniczącej Koła, Jolanty Janik oraz jej współpracowników. Stowarzyszenie od wielu lat, sukcesywnie z roku na rok, diametralnie się rozwija, tworząc m.in. coraz to nowe miejsca pracy. I co szczególnie warte i godne podkreślenia, to jest to, że tu właśnie, przede wszystkim roztacza szeroką i wszechstronną istotną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. I właśnie dzięki takim ludziom jak „Oni” z kamieńskiego Stowarzyszenia, również dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, mają ogromną szansę uczyć się, rozwijać i realizować swoje marzenia. Co również ważne, mogą podjąć pracę i mogą poczuć się potrzebnymi.

Obserwator

Pokaźne wsparcie finansowe dla kamieńskiego Koła PSONI Reviewed by on . Miniony piątek (8.12.), był jednym z bardziej szczęśliwych dni w ostatnim czasie dla kamieńskiego Koła PSONI, bowiem tego dnia do siedziby Stowarzyszenia przyje Miniony piątek (8.12.), był jednym z bardziej szczęśliwych dni w ostatnim czasie dla kamieńskiego Koła PSONI, bowiem tego dnia do siedziby Stowarzyszenia przyje Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top