niedziela, 25 wrzesień 2022, 00:42

Strona główna » przyroda » Poinsecja czyli Gwiazda Betlejemska to dobry prezent na święta
Poinsecja czyli Gwiazda Betlejemska to dobry prezent na święta

Poinsecja czyli Gwiazda Betlejemska to dobry prezent na święta

środa, 20 grudnia 2017, 11:48 Kategoria: przyroda, REGION

Poinsecja obok choinki i jemioły, stała się nie tak dawno kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Choć jeszcze kilkanaście lat temu ta przybyła z amerykańskiego Los Angeles, roślina była w Europie mało znana. Dziś każdego roku sprzedaje się jej na Starym Kontynencie grubo ponad 100 milionów. Przypuszczalnie dlatego, że Gwiazda Betlejemska stała się też doskonałym gwiazdkowym prezentem, bo co druga kupowana jest jako prezent..

Boże Narodzenie wiąże się z wieloma tradycjami – zwłaszcza z symboliką tzw. „świątecznych roślin”. Czym byłyby Święta bez choinki czy jemioły? Jednak nie tylko te rośliny noszą miano symboli Bożego Narodzenia. Kilka lat temu dołączyła do nich roślina doniczkowa zwana poinsecją (wilczomlecz nadobny, łac. Poinsettia pulcherrima), która ze względu na swój wygląd doskonale wpisała się w symbolikę świąt Bożego Narodzenia. Kolorowe liście układają się w charakterystyczny kształt przypominający gwiazdę – stąd jej polska nazwa, Gwiazda Betlejemska, niemiecka  –AdventssternChristmas Star – po angielsku, włoska Stella di Natale czy meksykańska La Flor de Noche Buena.

Moda na poinsecję przybyła do nas zza oceanicznej Ameryki. Historia poinsecji przypomina niezwykłą karierę gwiazdy filmowej. Jak przystało na prawdziwą gwiazdę, poinsecja swoją popularność zdobyła w Hollywood pod Los Angeles. Tam właśnie na początku XX wieku mało znana dotąd meksykańska roślina została zaprezentowana jako Kwiat Bożego Narodzenia.

Jednak roślina ta znana jest już dużo wcześniej na wszystkich kontynentach. Swoich entuzjastów znalazła w krajach takich jak: Egipt, dalekie: Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea, Południowa Afryka, Tajwan czy Turcja. I ich liczba nadal rośnie. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że poinsecja jest międzynarodowym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Dziś na całym świecie w okresie zimowym domy dekoruje się poinsecjami. Bogata kolorystyka poinsecji pozwala wykreować dowolny styl. Kremowa poinsecja, śnieżnobiała, czerwona, łososiowa, intensywnie lub delikatnie różowa – każda z nich dobrze się zaprezentuje na świątecznym stole.

Obserwator

 

 

Poinsecja czyli Gwiazda Betlejemska to dobry prezent na święta Reviewed by on . Poinsecja obok choinki i jemioły, stała się nie tak dawno kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Choć jeszcze kilkanaście lat temu ta przybyła z amerykański Poinsecja obok choinki i jemioły, stała się nie tak dawno kolejnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Choć jeszcze kilkanaście lat temu ta przybyła z amerykański Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top