niedziela, 2 październik 2022, 11:27

Strona główna » REGION » Magia jemioły na święta…
Magia jemioły na święta…

Magia jemioły na święta…

czwartek, 21 grudnia 2017, 22:27 Kategoria: REGION, społeczeństwo

Niewątpliwie zawsze zielona jemioła to obok udekorowanej choinki obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam pomyślność i odpędzać złe moce. Jemioła jest jednym z symboli Bożego Narodzenia. Jemioła od zawsze fascynowała ludzi. Niby roślina, ale nie do końca. Nie wiadomo skąd, nagle wyrasta na drzewach, a po ścięciu nie brązowieje, tylko zmienia barwę na delikatnie złotą. Nic zatem dziwnego, że ludzie zaczęli kojarzyć jemiołę z nadprzyrodzonymi siłami i przypisywać jej magiczne właściwości. Według dawnych wierzeń, jemioła leczy choroby, świeże rany, obdarza płodnością, wrzucona do ognia gasi pożar. Już w starożytności jemioła była otaczana kultem, czcili ją również nasi słowiańscy przodkowie. Chroniła przed czarami i urokami.

Jemioła pospolita (łac. Viscum album) to zimozielony półpasożyt. Rośnie na innych roślinach (zazwyczaj na drzewach) i pobiera od nich wodę i substancje mineralne. Sama natomiast może fotosyntetyzować. Zbudowana jest z dość krótkich ulistnionych gałązek. Liście jemioły są zielone (czasem zielonożółte), skórzaste. Zimą jemioła jest obsypana owocami – białymi jagodami. Jemioła jest rośliną leczniczą – jako surowiec zielarski wykorzystuje się liście i pędy.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą. Przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. Naukowcy twierdzą, że jemioła może zdziałać wiele dobrego z naszym zdrowiem. Lekarstwa na jej bazie pomagają obniżyć ciśnienie, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomagają odporność.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą. Przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem, aby chroniła go przed niechcianymi gośćmi, a przyciągała dobrych ludzi. W dzisiejszych czasach jemiołę wiesza się w domu na Boże Narodzenie na szczęście. Jednym z popularnych bożonarodzeniowych zwyczajów jest całowanie się pod jemiołą zawieszaną u powały. Ważne, by wiszące gałązki miały wiele owoców. Zasuszoną gałązkę jemioły należy przechować w domu do następnych świąt Bożego Narodzenia – gwarantuje to działanie przez cały rok magicznej mocy ziela.

Najczęściej jako świąteczną ozdobę wykorzystujemy przycięte gałązki jemioły obsypane białymi owocami. Taki zielony pęk wieszamy nad świątecznym stołem lub w innym wyeksponowanym miejscu w domu. Warto jednak wykorzystać gałązki jemioły do bożonarodzeniowych stroików czy wieńców, wplatając je pomiędzy gałązki iglaków. Jemioła znakomicie nadaje się do roślinnych dekoracji, bowiem bardzo długo zachowuje trwałość. Krótko przycięte gałązki jemioły można wstawić do niewielkich wazoników, którymi udekorujemy nasz świąteczny stół. Gdzie powiesić jemiołę? Zgodnie z obyczajem, jemiołę zawieszamy:

– nad wigilijnym stołem, nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie,
– nad kuchnią,
– nad drzwiami wejściowymi.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Obserwator

Magia jemioły na święta… Reviewed by on . Niewątpliwie zawsze zielona jemioła to obok udekorowanej choinki obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam p Niewątpliwie zawsze zielona jemioła to obok udekorowanej choinki obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam p Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top