niedziela, 2 październik 2022, 12:04

Strona główna » Ciekawostki » Gdzie i kiedy witać będziemy Nowy Rok!
Gdzie i kiedy witać będziemy Nowy Rok!

Gdzie i kiedy witać będziemy Nowy Rok!

niedziela, 31 grudnia 2017, 20:12 Kategoria: Ciekawostki, REGION, społeczeństwo

Noc sylwestrowa najwcześniej zacznie się na pacyficznej Kiribati, a dokładniej na najbardziej na wschód wysuniętych Wysp Line, czyli będzie to o godzinie 11:00 polskiego czasu.

W 1994 r. w tym kraju leżącym na 33 wyspach na Pacyfiku kandydat na prezydenta obiecał, że jak wygra wybory, spowoduje, że Kiribati pierwsze będą świętować Nowy Rok. Wygrał, a przecinającą to państwo linię zmiany daty przesunięto i tradycyjnie Sylwester przypada tam najwcześniej. Od tego czasu kraj jest podzielony na trzy strefy czasowe, a w tej najbardziej wschodniej północ wypada aż o 14 godzin wcześniej niż w Londynie (czyli trzynaście wcześniej niż u nas). Godzinę później Nowy Rok przywitają mieszkańcy Samoa. Następni w kolejności będą mieszkańcy Wysp Chatham. Wyspy te mają swoją własną strefę czasową, 45 minut wcześniejszą od czasu Nowej Zelandii, stąd Nowy Rok zawita tu kiedy u nas będzie 12.45. O 13.00 naszego czasu przywita Nowy Rok piękna Nowa Zelandia, czyli pierwsze większe państwo.

O tej samej godzinie Nowy Rok zawita też na stały ląd. Pierwszym „niewyspiarskim” państwem, którego mieszkańcy zaczną świętować będzie Rosja, a dokładniej mieszkańcy Pietropawłowska Kamczackiego, położonego na wschodnim wybrzeżu tego wulkanicznego półwyspu kamczackiego. W tej grupie znajdą się też mieszkańcy licznych małych wysp i Archipelagów na Pacyfiku – Tuvalu, Nauru, Wallis i Futuny, Wake i Wysp Marshalla.

O 14:00 naszego czasu Nowy Rok właśnie zawita na Nową Kaledonię, francuskie terytorium zamorskie położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii. Z kolei o naszej godzinie 15:00, Nowy Rok witać będą mieszkańcy australijskiego wschodniego wybrzeża, czyli Melbourne i Sydney. Podczas gdy w Polsce będziemy mieć godzinę 16:00, Nowy Rok przywitają mieszkańcy Japonii, Korei Południowej i Północnej, Indonezji. Godzina 17:00 czasu polskiego to już czas, żeby powitać Nowy Rok m.in. w Pekinie i w Perth w zachodniej Australii.

O godzinie 19:30 północ wybije w Indiach i Sri Lance, a o 20:00 czasu polskiego Nowy Rok dotrze do m.in. Uzbekistanu i Turkmenistanu. O godzinie 21:00 Nowy Rok przywitają mieszkańcy Moskwy oraz Armenii. Godzinę później Nowy Rok przywitają mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, zielonego Madagaskaru na Oceanie Indyjskim i Kenii.

O godzinie 23:00 czasu środkowoeuropejskiego Nowy Rok powitają mieszkańcy Grecji, Mołdawii, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Rumunii, Izraela, Cypru, Turcji, RPA, Zimbabwe, Zambii, Rwandy. W tym samym czasie co Polska, Nowy Rok przywita większa część Europy, a więc: Niemcy, Serbia, Hiszpania, Włochy, Holandia, Malta, Monako, Szwecja, Szwajcaria, Gibraltar, Czechy, Dania, Algieria, Angola, Austria, Belgia, Kamerun, Czad, Kongo, Chorwacja, Węgry, Liechtenstein, Luksemburg, Nigeria, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Tunezja, my oczywiście oraz Watykan.

A po nas?…

Godzinę później, czyli o 1:00 polskiego czasu, Nowy Rok przywitają m. in. mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Islandii. Dwie godziny po nas Brazylia. O 4 nad ranem naszego czasu, Nowy Rok będą witać pozostali mieszkańcy Ameryki Południowej, w tym: Chile, Argentyny i Paragwaju, a o 5:30 Nowy Rok dotrze do Wenezueli. O godzinie 6:00, Nowy Rok dotrze do Nowego Jorku, a godzinę później będzie w „polskim” Chicago, zaś o 8:00, w Denver. O godzinie 9:00 naszego czasu, Nowy Rok świętować będzie zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, w tym ich wielkie aglomeracje, Los Angeles i San Francisco.

A gdzie najpóźniej świętować będą Nowy Rok?

Najpóźniej wejście w Nowy Rok nastąpi na amerykańskich i zarazem pięknych wyspiarskich Hawajach. U nas wówczas będzie godzina 11:00 już w nowym roku.

DO SIEGO ROKU!

Obserwator

Gdzie i kiedy witać będziemy Nowy Rok! Reviewed by on . Noc sylwestrowa najwcześniej zacznie się na pacyficznej Kiribati, a dokładniej na najbardziej na wschód wysuniętych Wysp Line, czyli będzie to o godzinie 11:00 Noc sylwestrowa najwcześniej zacznie się na pacyficznej Kiribati, a dokładniej na najbardziej na wschód wysuniętych Wysp Line, czyli będzie to o godzinie 11:00 Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top