czwartek, 30 czerwiec 2022, 16:11

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Niebezpieczne quady w szczecińskim porcie

Niebezpieczne quady w szczecińskim porcie

czwartek, 08 lutego 2018, 08:00 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION

92 quady o napędzie spalinowym, zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS w szczecińskim porcie.

To już drugi przypadek w tym roku, kiedy funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie nie pozwalają na dopuszczenie do obrotu na rynku unijnym, towarów niebezpiecznych, jakimi okazują się quady. Tym razem, do zatrzymania doszło dzięki działaniu funkcjonariuszy z Oddziału Celnego „Nabrzeże Łasztownia” w Szczecinie.

Podczas rewizji towaru, podejrzenie w pierwszej kolejności wzbudził brak obowiązkowego znaku zgodności CE oraz spostrzeżenia dot. zabezpieczeń (osłon) ruchomych elementów pojazdu. Podjęto więc decyzję o zawieszeniu dopuszczenia towaru do obrotu i skierowaniu wniosku do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, z opisem wątpliwości co do spełnienia przez towar wymogów bezpieczeństwa. Podejrzenia potwierdziły się w wydanej opinii, gdzie stwierdzono że wyrób nie spełnia kryteriów określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn między innymi z uwagi na:

  • brak osłony tarczy hamulcowej zamontowanej na tylnej osi pojazdu, jako elementu ruchomego maszyny, co może być przyczyną wypadku, gdyż istnieje ryzyko zetknięcia się osoby kierującej lub innej z ruchomymi elementami;
  • zbyt mały rozmiar osłon z tworzywa sztucznego zamontowanych nad kołami jezdnymi;
  • brak oznakowania znakiem zgodności CE i brak deklaracji zgodności;
  • kierownica pojazdu w położeniu skrętu w lewo lub w prawo może opierać się o kolana kierowcy, utrudniając wykonywanie manewrów oraz obsługę dźwigni hamulców i manetki gazu.

Obecnie, kontener z wadliwym towarem znajduje się pod nadzorem oddziału. Importer zaś, jest zobowiązany do podjęcia działań logistycznych zmierzających do usunięcia towaru z obszaru celnego UE.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Niebezpieczne quady w szczecińskim porcie Reviewed by on . 92 quady o napędzie spalinowym, zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS w szczecińskim porcie. To już drugi przypadek w tym roku, kiedy funkcjonariusze Zachodniopo 92 quady o napędzie spalinowym, zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS w szczecińskim porcie. To już drugi przypadek w tym roku, kiedy funkcjonariusze Zachodniopo Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top