czwartek, 30 czerwiec 2022, 14:49

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Wykład dr. Michała Paziewskiego w MHZK

Wykład dr. Michała Paziewskiego w MHZK

wtorek, 13 lutego 2018, 11:43 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, społeczeństwo

W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wykład znanego szczecińskiego historyka dr. Michała Paziewskiego, który przybył do naszego miasta na zaproszenie burmistrza Stanisława Kuryłły.

Dr Michał Paziewski jest absolwentem historii w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Po ukończeniu studiów pracował w szczecińskim Archiwum Państwowym. W 1980 r. zaangażował się w działalność opozycyjną będąc redaktorem tygodnika „Jedność” NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. W latach 1982-1989 współredagował (poza cenzurą) m.in. pismo stoczniowców „Grot” i miesięcznik „Obraz”. Od 1990 r. jest pracownikiem naukowym Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

W kręgu zainteresowań badawczych naszego sobotniego gościa znajdują się zagadnienia związane z powojenną historią Pomorza Zachodniego ze szczególnym uwzględnieniem tragicznych wydarzeń Grudnia 1970 r. w Szczecinie, którym poświęcił swoją rozprawę doktorską. Jego, wydana przed czterema laty, monografia „Grudzień 1970 w Szczecinie” uzyskała w 2014 r. jedną z trzech nominacji, w kategorii opracowań naukowych, do najstarszej w Polsce Nagrody Historycznej tygodnika „Polityka” oraz prestiżową nagrodę „Klio”, nazywaną „Noblem” dla historyków, którą przyznano Autorowi podczas XXIII Targów Książki Historycznej w Warszawie.

Sobotni wykład dr. Paziewskiego zatytułowany „Między codziennością a wielką historią na Pomorzu >>Odzyskanym<< w 1945 roku” poświęcony był tworzeniu się polskiego życia w naszym regionie po II wojnie światowej ciesząc się ogromnym zainteresowaniem licznie przybyłych słuchaczy.

(MHZK)

Wykład dr. Michała Paziewskiego w MHZK Reviewed by on . W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wykład znanego szczecińskiego historyka dr. Michała Paziewskiego, który przybył do naszego miasta W zeszłą sobotę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wykład znanego szczecińskiego historyka dr. Michała Paziewskiego, który przybył do naszego miasta Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top