piątek, 1 grudzień 2023, 00:31

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » 67 ton odpadów z Filipin zatrzymane przez zachodniopomorską KAS

67 ton odpadów z Filipin zatrzymane przez zachodniopomorską KAS

wtorek, 01 maja 2018, 16:36 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION

Udaremniony przewóz odpadów poprodukcyjnych z Filipin na teren Unii Europejskiej zamiast deklarowanych odpadów stalowych.

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz na teren Unii Europejskiej odpadów poprodukcyjnych z Filipin.

Do pierwszego zdarzenia doszło w szczecińskim porcie, gdy funkcjonariusze Oddziału Celnego „Nabrzeże Łasztownia” postanowili zweryfikować deklarowany przez importera towar. Według przedłożonej dokumentacji miał to być odpad stali przywożony z Filipin. W pierwszej kolejności, kontenery zostały skierowane na skanowanie urządzeniem RTG, które nie wskazało jednak typowego obrazu dla elementów stalowych. Następnym krokiem była więc decyzja o kontroli szczegółowej. W jej wyniku stwierdzono, że sprowadzonym towarem jest mieszanina odpadów zawierających liczne elementy z tworzyw sztucznych i metalowych.

Skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę przywożonego towaru pod kątem spełnienia definicji odpadu. W ocenie Inspektoratu, wysyłający przedmiotowy transport odpadów był obowiązany poinformować o planowanym przemieszczaniu przedmiotowych odpadów wszystkie właściwe organy i powinien uzyskać ich pisemną zgodę przed rozpoczęciem wysyłki. W związku z tym, że importer nie dostosował się do obowiązującego prawa, dalsze postępowanie prowadzone będzie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i to ten organ zdecyduje o dalszym losie przesyłki.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

67 ton odpadów z Filipin zatrzymane przez zachodniopomorską KAS Reviewed by on . Udaremniony przewóz odpadów poprodukcyjnych z Filipin na teren Unii Europejskiej zamiast deklarowanych odpadów stalowych. Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego U Udaremniony przewóz odpadów poprodukcyjnych z Filipin na teren Unii Europejskiej zamiast deklarowanych odpadów stalowych. Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego U Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top