czwartek, 21 październik 2021, 12:59

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Inauguracja 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
Inauguracja 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Inauguracja 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

niedziela, 17 czerwiec 2018, 09:28 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION

W piątkowy wieczór, kamieńską Konkatedrę odwiedziło bardzo wielu gości, w tym licznych melomanów, turystów czy wczasowiczów. Była ku temu szczególna okazja, bowiem dokładnie, kiedy na katedralne wieży wybiła godzina 19:12, burmistrz Kamienia Pomorskiego, Stanisław Kuryłło, wygłosił znamienną regułkę, otwierając tym samym 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Dodajmy, najstarszą imprezę kulturalną Pomorza Zachodniego w powojennym życiu tego pięknego regionu.

Wypełniona po brzegi słuchaczami świątynia, rozbrzmiewała wspaniałą muzyka, płynącą z pochodzących z XVII wieku organów, przy których kontuarze zasiadł 23 – letni Daniel Strządała, pochodzący ze śląskich Czechowic – Dziedzic. Muzyk, który na obecnym etapie jeszcze studiuje i pobiera solidne mistrzowskie nauki na ten instrument, mimo że jest jeszcze młodym człowiekiem, to ma już na swoim koncie kilka całkiem uznanych osiągnięć. Przyznał w krótkiej przed koncertowej rozmowie, iż było to jego pierwsze zaproszenie i pierwsza wizyta w ramach tej uznanej imprezy. I jest przy tym dla niego wielkim wyróżnieniem być w Kamieniu Pomorskim, i co istotne, zagrać dla tak ogromnej, a i wymagającej publiczności na wspaniałym XVII wiekowym instrumencie o niepowtarzalnych barwach dźwięków.

Jego mama, Sylwia, która zasiadła i kibicowała synowi w kuluarach instrumentu, dodała, iż Daniel mając 10 lat był z rodziną na pewnym wakacyjnym turnusie na Wybrzeżu Kamieńskim. A było to w 2005 roku. Ówczesny organista, którym był będący od kilku lat na emeryturze, Władysław Lupa, wtedy zezwolił, by młodzieniec, który ledwo sięgał nóżkami pedałów basowych, zasiadł za organami i mógł już wtedy poczuć wielkiego ducha muzycznego tego wspaniałego instrumentu. A sam muzyk dodał również, iż dotąd nawet nie przypuszczał w najbardziej optymistycznych myślach, że będzie miał tak szybką okazję, by zaprezentować swoje umiejętności na tym wspaniałym, ale jak podkreślił, bardzo wymagającym instrumencie.

W ponad półgodzinnym mini – recitalu muzyk zaprezentował utwory, m. in.: Nicolausa Bruhnsa, Augusta Gottfrieda Rittera oraz na koniec, swoją kompozycję zatytułowaną „Improwizacje: Scherzo, Medytacja, Toccata”. W części kameralnych wystąpił niezwykle egzotyczny dla nas europejczyków gość, którym był filipiński kameralny chór mieszany „Novo Concertante Manila”, pod dyrekcją jego założyciela, Arwin Tan. Pochodzący ze stolicy Filipin, Manili chór, zaistniał na muzycznym rynku dwadzieścia lat temu.

Nagrodzony kilkoma prestiżowymi wyróżnieniami i nagrodami w Azji i w Europie chór zaprezentował kilka interesujących kompozycji, w tym Hiszpanów: Javiera Busto, Josu Elberdina, Filipińczyka – Joshuy Cadeliñy, jak i kompozytora zza Oceanu – Guy Forbesa. Inauguracja kamieńskiej imprezy to niezbicie spore wydarzenie w życiu kulturalnym Pomorza Zachodniego, która otwiera serię kolejnych aż 13. koncertów, w tym 11. w kolejne letnie piątki.

A już w najbliższą środę odbędzie się pierwszy z koncertów dodatkowych, w wydaniu amerykańskim, bowiem wystąpią w nim muzycy ze Stanów Zjednoczonych. Za organami zasiądzie John Morrow oraz Chór „Zielinski Singers” pod dyrekcją Richarda Zielinskiego, mającego polskie korzenie. Grupa założona w 2005 roku składa się z profesjonalnych śpiewaków z całego świata oddanych muzyce chóralnej, w której repertuarze znajdują się utwory począwszy od baroku po muzykę Broadwayu, od klasyki po współczesną muzykę chóralną oraz całe mnóstwo utworów mieszczących się między tymi epokami.

Richard Zielinski jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia. Doktoryzował się na University of Illinois (USA), po czym przyjechał do Europy i zgłębiał podczas muzykę polską m. in. pod kierunkiem H. Czyża i J. Szyrockiego. W latach 2003 – 2005 był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem znanego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej im. Jana Szyrockiego. Wirtuoz organów oraz chór wykonają szereg świetnych kompozycji, począwszy od  Preludium i fugi e – moll BWV 533 Johanna Sebastiana Bacha, poprzez Goin’ Home czeskiego kompozytora, Antonína Dvořáka, a skończywszy na świetnym My Eternal King – Jane Marshall. Początek koncertu tradycyjnie w kamieńskiej Konkatedrze o godzinie 19:00.

Obserwator

 

Inauguracja 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Reviewed by on . W piątkowy wieczór, kamieńską Konkatedrę odwiedziło bardzo wielu gości, w tym licznych melomanów, turystów czy wczasowiczów. Była ku temu szczególna okazja, bow W piątkowy wieczór, kamieńską Konkatedrę odwiedziło bardzo wielu gości, w tym licznych melomanów, turystów czy wczasowiczów. Była ku temu szczególna okazja, bow Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top