wtorek, 6 czerwiec 2023, 12:10

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

poniedziałek, 25 czerwca 2018, 23:17 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W miniony piątek (22.06.), w kamieńskiej Konkatedrze odbył się już kolejny, trzeci koncert w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tego wieczoru kamieńskiej publiczności zaprezentowali się polscy wykonawcy.

Za kontuarem zabytkowych organów zasiadł, niezwykle utalentowany muzyk młodego pokolenia, Adam Kowalski, specjalizujący się głównie w improwizacji. Na co dzień jest on organistą bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce. W jego to wykonaniu można było usłyszeć cztery kompozycje autorstwa: Gustava Adolfa Merkela, Maxa Regera, Otto Türke’a oraz Improwizację samego A. Kowalskiego.

W części kameralnej wystąpili: Lucyna Boguszewska, solistka Opery na Zamku w Szczecinie oraz Aldona Bartnik, która dwa lata temu ukończyła Konserwatorium Królewskie w Hadze. W gronie solistów obecni także byli: Paweł Wolski, niegdyś związany z Chórem Chłopięcym „Słowiki” i Chórem Chłopięcym TVP., i Jarosław Kalita, który ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Przygotowaniem chóru zajął się, Tadeusz Buczkowski, niegdyś chórzysta, a następnie dyrygent, który kształcił swoje umiejętności pod okiem prof. Jana Szyrockiego w Chórze Politechniki Szczecińskiej. Obecnie piastuje on funkcję kierownika artystycznego, jak również jest dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego.

Solistom towarzyszyły, Chór Uniwersytetu Szczecińskiego, który poprowadził światowej sławy angielski dyrygent Paul Esswood, który debiutował w operze pół wieku temu. Wystąpiła również orkiestra kameralna „Capella Thoruniensis”, której mocny filar stanowią  muzycy, na stałe związani ze środowiskiem artystycznym województwa kujawsko – pomorskiego. Orkiestra powstała w 2009 roku z inicjatywy dyrektora artystycznego grupy, Filipa Wroniszewskiego.

Wykonawcy części kameralnej piątkowego koncertu, w znakomity sposób wykonali bardzo rozbudowany i niełatwy utwór austriackiego kompozytora klasycyzmu, Josepha Haydna (1732 – 1809), którym jest bez wątpienia „Msza d – moll „Nelsońska” Hob. XXII:11, Złożona jest ona z następujących części : Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Bendictus oraz Agnus Dei. „Msza Nelsońska d – moll” należy bez wątpienia do najwybitniejszych, jakie napisano na przełomie XVII i XIX wieku. Na jej karcie tytułowej twórca napisał tylko Msza, lecz w swoich zapiskach określił ją jako „Missa in angustiis”, czyli msza napisaną w trudnej, niebezpiecznej sytuacji.

Już w najbliższy piątek odbędzie się kolejny koncert w ramach tegorocznego festiwalu, na który bardzo serdecznie zapraszają organizatorzy.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W miniony piątek (22.06.), w kamieńskiej Konkatedrze odbył się już kolejny, trzeci koncert w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej W miniony piątek (22.06.), w kamieńskiej Konkatedrze odbył się już kolejny, trzeci koncert w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top