sobota, 23 wrzesień 2023, 03:40

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Organy i muzyka cerkiewna

Organy i muzyka cerkiewna

poniedziałek, 23 lipca 2018, 18:04 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Preludium i fuga G-dur Jana Sebastiana Bacha rozpoczęły ósmy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbył się w ostatni piątek. Za kontuarem barokowego króla instrumentów kamieńskiej katedry zasiadł Krzysztof Musiał, przedstawiciel najmłodszego pokolenia organistów polskich. Artysta, dla którego był to pierwszy występ przed kamieńską publicznością, jest studentem w klasie organów prof. Andrzeja Białki na Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach programu Erasmus studiował także w Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece. Brał udział w międzynarodowych konkursach organowych w Kaliningradzie, Katowicach i Poznaniu, których jest laureatem. Krzysztof Musiał w dwóch częściach organowych piątkowego koncertu, oprócz Bacha, zaprezentował słuchaczom preludium chorałowe „Vater unser im Himmelreich” Georga Böhma w pierwszej części oraz w drugiej – IV Sonatę B-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, za których wykonanie był entuzjastycznie oklaskiwany przez kamieńską publiczność.

W części kameralnej koncertu, z transeptu katedry w Kamieniu Pomorskim rozbrzmiewała muzyka cerkiewna w wykonaniu chóru „Oktoich”. Zespół powstał dwadzieścia siedem lat temu, jako chór męski przy Parafii Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. W 1999 r. zaczął działać w strukturze Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Dziesięć lat później zaczęły w nim śpiewać także kobiety. Zespół wielokrotnie koncertował w Polsce i w Europie. Czterokrotnie zwyciężał na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Za wkład w propagowanie kultury Kościoła Prawosławnego w 2011 r. otrzymał Nagrodę im. Księcia Konstantego Ostrogskiego przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Współzałożycielem, dyrygentem i kierownikiem chóru od początku jego istnienia jest ks. Grzegorz Cebulski. „Oktoich”, jeszcze jako chór męski, zadebiutował w Kamieniu w 2007 r. podczas 43. edycji kamieńskiego festiwalu. Zespół zaprezentował podczas piątkowego koncertu dziewięć utworów muzyki cerkiewnej od średniowiecza po współczesność. Burzliwe oklaski, zgotowane chórzystom po wykonaniu ostatniego z nich przez festiwalową publiczność, zachęciły artystów do bisowania.

Kolejne festiwalowe spotkanie z muzyką klasyczną w Kamieniu Pomorskim odbędzie się już w ten piątek. Usłyszymy muzykę organową i kameralną w wykonaniu wirtuoza z Niemiec Gerharda Gnanna i Bielskiego Kwartetu Puzonowego.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Organy i muzyka cerkiewna Reviewed by on . Preludium i fuga G-dur Jana Sebastiana Bacha rozpoczęły ósmy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który od Preludium i fuga G-dur Jana Sebastiana Bacha rozpoczęły ósmy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który od Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top