poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 04:16

Strona główna » Ciekawostki » Efektowne zaćmienie Księżyca
Efektowne zaćmienie Księżyca

Efektowne zaćmienie Księżyca

niedziela, 29 lipca 2018, 12:15 Kategoria: Ciekawostki, REGION

To niezwykłe i widowiskowe zjawisko astronomiczne mogliśmy podziwiać nie tak dawno, i było to najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Rozpoczęło się ono o godzinie 21:20 i trwało przez godzinę, 42 minuty i 57 sekund! Wtedy to właśnie Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiły się dokładnie na jednej linii.

W momencie tego zaćmienia nasz naturalny satelita nabrał niezwykłego koloru brunatno – pomarańczowego, przypominając Marsa, który targany jest przez cały czas burzami piaskowymi. Ciekawe to zjawisko, zważywszy na to, że można było je dostrzec praktycznie w całym kraju, i to przysłowiowym gołym okiem. Ostatnie zaćmienie Księżyca mogliśmy obserwować nad polskim niebem 28 września 2015 r. ale niestety nie wszędzie było ono widoczne. Kolejne tego rodzaju zaćmienie Księżyca nastąpi dopiero w odległym dla nas… 2123 roku.

 

 

Efektowne zaćmienie Księżyca Reviewed by on . To niezwykłe i widowiskowe zjawisko astronomiczne mogliśmy podziwiać nie tak dawno, i było to najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Rozpoczęło się ono o god To niezwykłe i widowiskowe zjawisko astronomiczne mogliśmy podziwiać nie tak dawno, i było to najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Rozpoczęło się ono o god Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top