czwartek, 1 grudzień 2022, 17:03

Strona główna » Ciekawostki » Teatr i słynna opera La Scala – jedna z najsłynniejszych scen operowych, ma już 240 lat!
Teatr i słynna opera La Scala – jedna z najsłynniejszych scen operowych, ma już 240 lat!

Teatr i słynna opera La Scala – jedna z najsłynniejszych scen operowych, ma już 240 lat!

czwartek, 02 sierpnia 2018, 21:08 Kategoria: Ciekawostki, REGION

Niewątpliwie, mediolańska scena operowa La Scala, to jedna z najsłynniejszych i najważniejszych nie od dziś, scen świata. Właśnie 3 sierpnia, obchodzi swoją 240 rocznicę swego otwarcia i zarazem pierwszego scenicznego spektaklu, a była to opera zatytułowana „Europa roconosciuta” Antonio Salieriego. A stało się to w roku 1778 r. Gmach teatru zaprojektował włoski architekt, Giuseppe Piermarini, a powstał w ciągu dwóch lat wraz z klasycystyczną fasadą, w którym mieściło się 3 tysiące widzów. W dawnych czasach, na początku działania sceny, iluminowany był tysiącem świec, posiadał pięć wieńców lóż, z których każda była inna.

Budowę sfinansowały bogate rodziny mediolańskie, które na wieczność otrzymały loże w teatrze. W tamtych dawnych czasach teatr był miejscem nie tylko jako rozrywka, lecz też do organizowania sobie życia towarzysko – społecznego. Właściciele lóż przyjmowali w nich licznych gości, a nawet uprawiali hazard. Nad lożami znajdowała się galeria, czyli z włoskiego – loggione, w której przybywali podczas spektakli najbardziej krytyczni melomani oraz dziennikarze.

Sama nazwa – „Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala”, pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Vicontiego, który ufundował kościół Santa Maria della Scala, zbudowanego w XIV wieku, który stał niegdyś w miejscu gdzie wyrósł gmach La Scali. Dziś, po kilku przebudowach, La Scala mieści mniej niż 1.850 osób, choć przy różnych okazjach podaje się inne liczby. Rokrocznie sezon muzyczny w operze rozpoczyna się 7 grudnia, kiedy przypada św. Ambrożego, patrona mediolańczyków.

Obserwator

Teatr i słynna opera La Scala – jedna z najsłynniejszych scen operowych, ma już 240 lat! Reviewed by on . Niewątpliwie, mediolańska scena operowa La Scala, to jedna z najsłynniejszych i najważniejszych nie od dziś, scen świata. Właśnie 3 sierpnia, obchodzi swoją 240 Niewątpliwie, mediolańska scena operowa La Scala, to jedna z najsłynniejszych i najważniejszych nie od dziś, scen świata. Właśnie 3 sierpnia, obchodzi swoją 240 Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top