czwartek, 1 grudzień 2022, 16:41

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Wirtuozi organów i instrumentów dętych. Przedostatnia uczta muzyczna kamieńskiego Festiwalu

Wirtuozi organów i instrumentów dętych. Przedostatnia uczta muzyczna kamieńskiego Festiwalu

wtorek, 28 sierpnia 2018, 20:57 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Piątkowy, przedostatni już koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie rozpoczęła część organowa poprzedzona słowem wstępnym Mirosława Kosińskiego, prowadzącego ten muzyczny wieczór w katedrze.

Za kontuarem barokowych organów zasiadł, dobrze znany festiwalowej publiczności, prof. Andrzej Chorosiński występujący w Kamieniu od 1974 roku. Wirtuoz ten jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie i uczniem prof. Feliksa Rączkowskiego, sprawującego przed laty nadzór artystyczny nad kamieńskim Festiwalem, Jako znany organista koncertował niemal na całym świecie. Od wielu lat jest profesorem macierzystej uczelni, noszącej dziś nazwę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Przez dwie kadencje był jej prorektorem, a w latach 1993-1999 rektorem przewodnicząc wówczas Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce. Chorosiński jest konsultantem i autorem projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii. Zaprojektował m.in. największe organy w naszym kraju, które znajdują się w Bazylice w Licheniu. 27 kwietnia 2014 r. brał udział w oprawie muzycznej podczas kanonizacji papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II – w Rzymie. W dwóch odsłonach części organowej prof. Chorosiński wykonał utwory Georga Friedricha Händla, Theodora Grünbergera, Vincenzo Petrali’ego i Johanna Christiana Heinricha Rincka wzbudzając gromki aplauz publiczności.

Część kameralna piątkowego koncertu należała do Krakowskiego Kwintetu Dętego. Zespół ten, dawniej pod nazwą Kwintet Dęty „Capellae Cracoviensis”, powstał w 1998 r. Wykonuje utwory od muzyki barokowej po współczesną. Tworzą go pedagodzy Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach oraz Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Krakowie: flecistka Katarzyna Kurowska-Mleczko, oboista prof. Marek Mleczko, klarnecista prof. Roman Widaszek, fagocista dr hab. Paweł Solecki i grający na rogu dr Tadeusz Tomaszewski. Członkowie zespołu tworzą także Krakowskie Trio Stroikowe. Dwa lata temu artyści, we współpracy z pianistką Beatą Bilińską, nagrali płytę „Quint(et)essence”, za którą otrzymali nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyki 2017. Muzycy, pod poprzednią nazwą i jako trio, koncertowali kilkakrotnie w trakcie poprzednich edycji kamieńskiego Festiwalu.
Podczas piątkowego występu słuchacze usłyszeli w ich wykonaniu utwory Alexandra von Zemlinsky’ego, Artura Malawskiego, Dariusa Milhauda i Malcolma Arnolda, które nagrodzili burzą oklasków.

W ten piątek odbędzie się ostatni już koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Zakończą go gdański organista Maciej Zakrzewski, wirtuoz skrzypiec Bartłomiej Nizioł oraz Orkiestra Kameralna z Prenzlau pod batutą dyrektora programowego kamieńskiego Festiwalu prof. Eugeniusza Kusa.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Wirtuozi organów i instrumentów dętych. Przedostatnia uczta muzyczna kamieńskiego Festiwalu Reviewed by on . Piątkowy, przedostatni już koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie rozpoczęła część organowa poprz Piątkowy, przedostatni już koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie rozpoczęła część organowa poprz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top