sobota, 25 marzec 2023, 09:54

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » „Bez ram, schematów i ograniczeń” – wernisaż i kiermasz prac

„Bez ram, schematów i ograniczeń” – wernisaż i kiermasz prac

wtorek, 11 września 2018, 08:54 Kategoria: edukacja, Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

20 września 2018 r. o godz. 10.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na wernisaż oraz kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki oraz osoby o wielkim sercu na to niecodzienne wydarzenie. To właśnie z Państwem, podopieczni wolińskiego warsztatu, chcą się podzielić swoim spojrzeniem na świat „bez ram, bez schematów i ograniczeń”. Oni nie odzwierciedlają, nie kopiują, po prostu wyrażają siebie.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w grudniu 2009 roku i wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Międzyzdrojów i Wolina. Pomaga przygotować do życia w społeczeństwie poprzez rozwój umiejętności komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach. Opiekunowie prowadzą również rehabilitację zawodową. Uczestnicy w 4 pracowniach realizują roczne plany zgodnie z możliwościami i predyspozycjami. W pracowni poligraficzno-komputerowej uczą się, kształtują i utrwalają umiejętności z zakresu obsługi komputera, internetu oraz urządzeń typu ksero. W pracowni ochrony środowiska dbają o roślinność. Sadzą, podlewają oraz nabywają wiedzę z zakresu ekologii oraz umiejętności układania stroików okolicznościowych. W pracowni gospodarstwa domowego nabywają podstawową wiedzę i umiejętności przygotowujące do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego. W myśl zasady: „niepełnosprawny im bardziej jest artystą, tym staje się mniej niepełnosprawny” nie mogło zabraknąć pracowni plastyczno-zdobniczej.

To właśnie tu podopieczni uzyskują pomoc w kształtowaniu własnej twórczości, procesów poznawczych a przez sztukę wyrażają swoje uczucia, emocje, potrzeby. Uczestnicy, w zależności od umiejętności i rodzaju niepełnosprawności,tworzą samodzielnie lub z pomocą terapeuty. Sztuka jest tu traktowana jako forma autoterapii, połączenie pracy z zabawą, które daje wiele radości, satysfakcji, a przede wszystkim wiarę we własne możliwości. W pracowni powstają płaskorzeźby metodą decoupage, grafiki-linoryty, driftwoodowe małe domy i latarnie, prace w technice kolażu, rysunki malowanie węglem, farbami olejnymi. Podopieczni warsztatu terapii zajęciowej inspiracje do twórczości czerpią z podróży, spacerów, po prostu z życia. Wyjścia w plener, zajęcia pod okiem wykwalifikowanego instruktora to dla nich wyjątkowe chwile. Codzienność zamienia się w niepowtarzalne dzieło sztuki, które cechuje oryginalność i niekończąca się ekspresja.

Organizacji kiermaszu podjęło się Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, które wspólnie z międzyzdrojską biblioteką chce pokazać, jak ważna w codziennym życiu, jest pomoc i lokalna integracja. Kwota uzyskana z kiermaszu zostanie w całości przekazana na konto Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wolinie z przeznaczeniem na zakup sprzętu komputerowego do pracowni komputerowej.

„Bez ram, schematów i ograniczeń” – wernisaż i kiermasz prac Reviewed by on . 20 września 2018 r. o godz. 10.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na wernisaż oraz kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Za 20 września 2018 r. o godz. 10.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach na wernisaż oraz kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Za Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top