niedziela, 1 październik 2023, 17:21

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Mirabelka – kiełkująca historia” , czyli warsztaty literacko-plastyczne w międzyzdrojskiej bibliotece

„Mirabelka – kiełkująca historia” , czyli warsztaty literacko-plastyczne w międzyzdrojskiej bibliotece

sobota, 29 września 2018, 21:10 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, historia, kultura i sztuka

Aby zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po książkę i rozbudzić w nich świadomość historyczną, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała warsztaty literacko-plastyczne pt. „Mirabelka – kiełkująca historia”.

Spotkanie odbyło się 27 września 2018 roku, na które przybyły dzieci wraz z rodzicami. Mieliśmy okazję również gościć grupę trzecioklasistów z Domu Wczasów Dziecięcych, która obecnie przebywa w naszym mieście w ramach turnusu „Zielona Szkoła”.  Podczas pierwszej części spotkania bibliotekarze przeczytali kilka fragmentów z książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, która była głównym tematem warsztatów. Wszystko było okraszone pięknymi ilustracjami z książki, które zostały wyświetlone na projektorze. Publikacja miała być wprowadzeniem młodych czytelników do zrozumienia, czym była wojna, jak funkcjonowali wtedy ludzie i co przeżywali. Bibliotekarze wyjaśnili niezrozumiałe dla dzieci pojęcia, które pojawiły się w tekście takie jak: szabat, Tora, pascha, godzina policyjna itp. Bibliotekarze zachęcili młodych czytelników do obejrzenia mini wystawy na temat Warszawy. Zdjęcia pokazywały miasto przed II wojną światową, podczas okupacji, zaraz po wojnie i w czasach współczesnych.

Jak się okazało, ciekawość dzieci była ogromna, bo chętnie oglądały fotografie i dyskutowały na temat zniszczonego podczas wojny miasta. W drugiej części spotkania wszyscy wykonali własne drzewka mirabelkowe z rolek po ręcznikach papierowych, bibuły i popcornu. Pracownicy biblioteki bardzo dużą uwagę przykładają do recyklingu, dlatego chętnie uczą dzieci, jak wykonać coś, co będzie miało „drugie życie”. Dorośli bawili się tak samo dobrze, jak ich pociechy i również tworzyli własne drzewka. Na zakończenie cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoimi pracami. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach akcji czytelniczej „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy” zainicjowane przez serwis biblioteczny Lustro Biblioteki i Wydawnictwo Zielona Sowa  w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Już teraz zapraszamy na kolejne Rodzinne Warsztaty Plastyczne pt. „Gniotki antystresowe”, które odbędą się 17 października w Szkole Podstawowej w Wapnicy od godz. 15.00 , a także 18 października  od godz. 16.00 w Bibliotece w Międzyzdrojach. Gwarantujemy niezapomnianą zabawę!

Bibliotekarze

„Mirabelka – kiełkująca historia” , czyli warsztaty literacko-plastyczne w międzyzdrojskiej bibliotece Reviewed by on . Aby zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po książkę i rozbudzić w nich świadomość historyczną, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała Aby zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po książkę i rozbudzić w nich świadomość historyczną, Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top