sobota, 25 marzec 2023, 08:30

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Polsko-niemieckie porozumienie o współpracy celnej
Polsko-niemieckie porozumienie o współpracy celnej

Polsko-niemieckie porozumienie o współpracy celnej

czwartek, 21 lutego 2019, 23:07 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo
 • Zachodniopomorska Służba Celno-Skarbowa będzie tworzyć wspólne patrole z niemiecką Służba Celną.
 • Funkcjonariusze obu państw będą się wspierać doradczo i informacyjnie.
  14 lutego br. podpisano Wspólną Instrukcję dla jednostek kontrolnych Głównego Urzędu Celnego w Stralsundzie i Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie podczas przeprowadzania kontroli z udziałem drugiej strony. W imieniu Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Instrukcję podpisał Zygmunt Kolek – Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Ze strony niemieckiej porozumienie podpisał Harry Thür – Dyrektor Głównego Urzędu Ceł w Stralsundzie.

  Podstawą kontroli z udziałem drugiej strony jest Umowa z dnia 15 maja 2014 roku między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Czynności kontrolne z udziałem drugiej strony będą ograniczone do określonych przypadków, takich jak np. m.in. kontrola dokumentów tożsamości, prawa jazdy, podejmowanie kontroli celnych, podejmowanie czynności niezbędnych do ustalenia tożsamości zatrzymanego. Przeprowadzenie kontroli nadal pozostanie obowiązkiem funkcjonariuszy kraju, na terenie którego dokonywana jest kontrola. Funkcjonariusze kraju uczestniczącego będą wspierać kontrole doradczo i informacyjnie.

   

  „Wspólna Instrukcja…”  reguluje pracę jednostek kontrolnych Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie i Głównego Urzędu Celnego w Stralsundzie w trakcie przeprowadzania wspólnych patroli na polskim i niemieckim obszarze. Ma zapewnić jednolite standardy podczas przeprowadzania wspólnych czynności kontrolnych.

  Obszarem działania objęte zostały tereny podlegające właściwości Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego i teren właściwości miejscowej Głównego Urzędu Celnego w Stralsundzie. Funkcjonariusze kraju, na terenie którego przeprowadzane są działania zobowiązani są do przestrzegania prawa danego państwa w zakresie działań realizowanych w ramach kontroli. Efekty współpracy zostaną ocenione po roku obowiązywania Instrukcji.

  Małgorzata Brzoza

  Rzecznik prasowy

  Izby Administracji Skarbowej

  w Szczecinie

Polsko-niemieckie porozumienie o współpracy celnej Reviewed by on . Zachodniopomorska Służba Celno-Skarbowa będzie tworzyć wspólne patrole z niemiecką Służba Celną. Funkcjonariusze obu państw będą się wspierać doradczo i informa Zachodniopomorska Służba Celno-Skarbowa będzie tworzyć wspólne patrole z niemiecką Służba Celną. Funkcjonariusze obu państw będą się wspierać doradczo i informa Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top