wtorek, 6 czerwiec 2023, 11:28

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Jak cudne są wspomnienia…
Jak cudne są wspomnienia…

Jak cudne są wspomnienia…

czwartek, 07 marca 2019, 22:18 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

6 marca 2019 r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się niezapomniane spotkanie ze Stanisławem Janickim – dziennikarzem, krytykiem filmowym i historykiem kina. Mieszkańcy i turyści mieli okazję, by posłuchać prawdziwego znawcy polskiej kinematografii. Moderatorem spotkania był Dariusz Rekosz, pisarz, animator kultury i felietonista, który już wiele razy odwiedzał międzyzdrojską bibliotekę.

Stanisław Janicki, znany jest przede wszystkim z cyklicznego programu Telewizji Polskiej pt. „W starym kinie”. Jego charakterystyczny głos i ciemne okulary były znakiem rozpoznawczym. Na spotkaniu opowiadał jednak o swoim serialu dokumentalnym, który wyreżyserował w 1977 roku. Produkcja „Jak cudne są wspomnienia” składała się z siedmiu odcinków, w których wykorzystano fragmenty z 46 polskich filmów przedwojennych i 45 szlagierowych piosenek oraz reklam, które w tamtych czasach były na ekranie.

Na spotkaniu widzowie mieli okazję obejrzeć kilkuminutowy fragment filmu i przekonać się, że to pełna uroku i aktorskich perełek produkcja. Stanisław Janicki opowiedział o dwudziestce  najbardziej utalentowanych aktorów tamtych czasów. Wśród nich znaleźli się: Jadwiga Andrzejewska, Elżbieta Barszczewska, Ina Benita, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Loda Halama, Tola Mankiewiczówna, Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Mira Zimińska, Eugeniusz Bodo, Franciszek Brodniewicz, Adam Brodzisz, Witold Conti, Adolf Dymsza, Stefan Jaracz, Kazimierz Junosz-Stępowski, Józef Węgrzyn, Aleksander Żabczyński.

Opowiadanie o kinie, filmie i aktorach dla Stanisława Janickiego to prawdziwa przyjemność. Jak sam o sobie mówi, jest gawędziarzem i można było się o tym przekonać osobiście. Przybyli na spotkanie słuchacze mogli zakupić książkę pt. „Odeon. Felietony filmowe” i zdobyć autograf prawdziwego konesera kina. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi i ustawili się w kolejce, by jeszcze przez chwilę porozmawiać ze Stanisławem Janickim.

Organizatorami spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach i Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”.

Bibliotekarze

 

Jak cudne są wspomnienia… Reviewed by on . 6 marca 2019 r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się niezapomniane spotkanie ze Stanisławem Janickim – dziennikarzem, krytykiem filmow 6 marca 2019 r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się niezapomniane spotkanie ze Stanisławem Janickim – dziennikarzem, krytykiem filmow Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top