wtorek, 6 czerwiec 2023, 11:56

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Pomorze w dawnej kartografii
Pomorze w dawnej kartografii

Pomorze w dawnej kartografii

wtorek, 12 marca 2019, 20:14 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, historia, kultura i sztuka

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Klubem Przewodników PTTK „Na Wyspach”  i Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają na wykład dr hab. prof. US Radosława Skryckiego pt. „Pomorze w dawnej kartografii”, który odbędzie się 20 marca 2019 r. o godz. 18.00. (wstęp wolny)

„Dla każdego zainteresowanego własnym regionem ważnym elementem jest jego historia i przestrzeń. Zabytkiem, który w sposób idealny łączy te dwie wartości jest mapa, będąca nie tylko narzędziem pomagającym orientować się w przestrzeni, ale także świetnie tę przestrzeń opisującym. W epoce renesansu i baroku mapa była przede wszystkim narzędziem autopromocji – miasta, państwa, dynastii, władcy… Przez rozbudowany program ikonograficzny komentowała aktualne wydarzenia i tworzyła obraz, który często był bardziej życzeniowy niż rzeczywisty.

W przypadku dawnego Księstwa Pomorskiego własne mapy pojawiły się już w I połowie XVI wieku, a więc stosunkowo wcześnie. Były jednak niedoskonałe i nie spełniały pokładanych w nich oczekiwań, dlatego z inicjatywy księcia Filipa II profesor matematyki z Rostocku Eilhard Lubinus stworzył w 1618 roku wielką mapę Księstwa Pomorskiego. Od tego momentu na Pomorzu mamy do czynienia z coraz intensywniejszym rozwojem rodzimej i obcej kartografii, zarówno regionalnej jak i lokalnej – miejskiej.” dr hab. prof. US R. Skrycki

Radosław Skrycki ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Szczecińskim w 1999 r., a w 2006 r. obronił doktorat nt. „Dziejów kartografii Nowej Marchii do końca XVIII wieku”. W 2008 r. wydawnictwo DiG opublikowało jego pracę, która rok później została nagrodzona Lubuskim Wawrzynem Naukowym.  Po napisaniu monografii pt. „Prace kartograficzne w dolinach Odry, Warty i Noteci w okresie fryderycjańskim. Goswien Othmar Schultze i jego wkład w rozwój kartografii pruskiej” uzyskał stopień doktora habilitowanego, a następnie stanowisko profesora US. Jest przewodniczącym Zespołu Historii Kartografii PAN oraz członkiem Komisji Geografii Historycznej działającej przy Polskim Towarzystwie Historycznym oraz pełni funkcję wicedyrektora w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Interesuje się historią kartografii oraz historią regionalną Pomorza i dawnej Nowej Marchii, ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Chojny.

Bibliotekarze

Pomorze w dawnej kartografii Reviewed by on . Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Klubem Przewodników PTTK „Na Wyspach”  i Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają na wykład dr hab. prof. US R Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach wraz z Klubem Przewodników PTTK „Na Wyspach”  i Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają na wykład dr hab. prof. US R Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top