poniedziałek, 2 październik 2023, 07:49

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » V edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni” – termin składania prac konkursowych przedłużony do 20 maja
V edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni” – termin składania prac konkursowych przedłużony do 20 maja

V edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni” – termin składania prac konkursowych przedłużony do 20 maja

wtorek, 30 kwietnia 2019, 21:11 Kategoria: edukacja, gospodarka, REGION
  • Trwa V edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”.
  • Misją tegorocznej edycji pt. „Rozumiemy podatki” jest uświadomienie młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne.
  • W tym roku program jest kierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych (6.,7. i 8. klasy).
  • Z uwagi na prośby szkół, Ministerstwo Finansów przedłuża termin przesyłania zgłoszeń do konkursu „Tropem podatków w mojej okolicy”, organizowanego w ramach programu edukacyjnego Finansoaktywni.
  • Nauczyciele mają czas na przesłanie filmów do 20 maja.

To już piąta odsłona programu Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”. Cztery poprzednie edycje udowodniły, że szkoły chętnie angażują się w tego typu projekty i są zainteresowane tematyką podatków i finansów. W ciągu 4 lat materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu trafiły do prawie 3000 szkół.

Tegoroczna misja ma pomóc w odpowiedzi na takie pytania jak: czym są podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego je płacimy. Materiały dydaktyczne opracowane przez specjalistów pomogą uczniom zrozumieć tę tematykę.

„Skąd nastolatkowie mają wiedzieć dlaczego płacenie podatków jest ważne i że podatki budują ich przyszłość? To dla nich odległe i skomplikowane tematy. Tymczasem efekty płacenia podatków mogą dostrzec na każdym kroku. Mało tego – z efektów tych korzystają na co dzień. To ważne, aby mieli świadomość z czego finansowane są drogi, szkoły, obiekty sportowe, parki, place zabaw czy oświetlenie ulic. Dlatego zapraszamy szkoły do przyłączenia się do pełnej wyzwań misji „Finansoaktywni”. Udział w programie to dostęp do bezpłatnego zestawu edukacyjnego, dzięki któremu nauczyciel może przeprowadzić ciekawą i nietypową lekcję oraz możliwość udziału w konkursie z nagrodami. Zadbajmy o edukację finansową młodego pokolenia, to zaprocentuje w przyszłości” – zachęca do udziału w programie zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji Magdalena Swoboda-Młynarczyk.

Zadanie konkursowe to stworzenie filmu „Tropem podatków w mojej okolicy”. W materiale, wykorzystując dowolną formę (reportaż, talk show, sonda uliczna, itp.), uczniowie mają za zadanie pokazać, jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich otoczeniu i codziennym życiu oraz co dodatkowego zyskaliby, gdyby wszyscy płacili podatki. Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze filmy. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz smartwatche i słuchawki bezprzewodowe. Ich nauczyciele, opiekunowie grup, otrzymają tablety.

Jak wziąć udział w programie

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie). W ciągu kilku dni na adres szkoły zostanie przesłany zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez grono specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów będzie można pobrać materiały w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point (materiały są w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu) oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek post-it, teczki na materiały i długopisy.

Wydłużenie terminu

Wydłużenie terminu to szansa dla wszystkich szkół, które chcą wziąć udział w programie. Dzięki temu mają czas na zamówienie pakietu bezpłatnych materiałów edukacyjnych z dostawą do szkoły i przeprowadzenie na ich podstawie lekcji. Tylko wtedy szkoła zyskuje szansę wzięcia udziału w konkursie i zawalczenia o atrakcyjne nagrody. Aby zamówić zestaw, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: https://finansoaktywni.pl.

Warto zaangażować uczniów i przygotować krótki film, który pokaże jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich okolicy. W konkursie wygrywa aż 10 zespołów z całej Polski, najlepsze otrzymają cenne nagrody: smartwatche i słuchawki bezprzewodowe dla uczniów oraz tablet dla nauczyciela. Czekamy na zgłoszenia  prac konkursowych do 20 maja. Wyniki ogłosimy do 30 maja.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie, w maksymalnie trzyosobowych zespołach, przygotują film konkursowy. Zgłoszenie do konkursu następuje przez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

W II etapie komisja konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 13 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace i otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem.

Więcej informacji o programie i konkursie na stronie www.finansoaktywni.pl.

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: kontakt@finansoaktywni.pl lub pod numerem telefonu: 664 904 605.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

V edycja programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni” – termin składania prac konkursowych przedłużony do 20 maja Reviewed by on . Trwa V edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Misją tegorocznej edycji pt. „Rozumiemy podatki” jest uświadomienie młodzieży, jak duże zn Trwa V edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Misją tegorocznej edycji pt. „Rozumiemy podatki” jest uświadomienie młodzieży, jak duże zn Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top