piątek, 19 sierpień 2022, 06:05

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Znani i zapomniani – związani z Gminą Międzyzdroje”
„Znani i zapomniani – związani z Gminą Międzyzdroje”

„Znani i zapomniani – związani z Gminą Międzyzdroje”

wtorek, 30 kwietnia 2019, 21:40 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, historia, kultura i sztuka

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach w ramach Tygodnia Bibliotek 2019 zaprasza 10 maja 2019 r. o godz. 18.00 na spotkanie pt. ”Znani i zapomniani – związani z Gminą Międzyzdroje”.

Postać pisarki – Magdy Trott, która przybyła do ówczesnych Międzyzdrojów w 1915 r. ze Śląska, przybliży nam Janusz Brzeski, pasjonat historii naszego regionu. Książki dla dzieci Magdy Trott z serii „Puki” oraz „Pommerle” są do dzisiaj popularne w Niemczech. Autorkę powieści osobiście znała Britta Wuttke – lekarka z Międzyzdrojów. O prof. Martinie Gscheidel i jego malarstwie opowie lokalna dziennikarka, poetka i malarka Julianna Rogowska. Martin Gscheidel przejawiał talent malarski od najmłodszych lat. Droga życiowa zaprowadziła go Międzyzdrojów, gdzie tworzyli m.in. Bennewitz von Loefer czy prof. Hansem Gvde.  Tutaj w 1886 r. namalował „Alte Krüg” – najstarszy udokumentowany dom w naszym mieście. Zmarł 1 listopada 1945 r. w Międzyzdrojach, gdzie został pochowany.

Franz Lischka pasjonat dawnych Międzyzdrojów i Lubina przybliży nam historię handlowca Johannesa Heinricha Quistorpa. Ten pochodzący z Greifswaldu filantrop i przemysłowiec był właścicielem wielu fabryk, a także cementowni w Lubinie. Jego działalność dla dobra drugiego człowieka była bardzo znana i szanowana. Był fundatorem min. szpitali, kas zapomogowo-pożyczkowych czy domów dla sierot. Miał duży wkład w rozwój infrastruktury na terenie obecnej Gminy Międzyzdroje.

Nasi goście wprowadzą nas w świat zapomnianych, a jakże ciekawych i wartościowych ludzi, którzy mieli swój bogaty wkład w historię regionu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie pełne emocji i podróży w przeszłość.

„Znani i zapomniani – związani z Gminą Międzyzdroje” Reviewed by on . Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach w ramach Tygodnia Bibliotek 2019 zaprasza 10 maja 2019 r. o godz. 18.00 na spotkanie pt. ”Znani i zapomniani – zwi Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach w ramach Tygodnia Bibliotek 2019 zaprasza 10 maja 2019 r. o godz. 18.00 na spotkanie pt. ”Znani i zapomniani – zwi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top