niedziela, 4 czerwiec 2023, 06:46

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

piątek, 03 maja 2019, 16:03 Kategoria: historia, POWIAT, REGION, społeczeństwo

Dziś właśnie przypada 228. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną spisaną konstytucją.

Z tej ważnej dla Polski okazji w Kamieniu Pomorskim w dniu dzisiejszym odbyły się uroczystości, które rozpoczęły się w kamieńskiej konkatedrze mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej oprócz pocztów sztandarowych oraz samorządowców, także miejscowi wierni, jak i kuracjusze przebywający w naszym mieście.

Dalsza część obchodów odbyła się  na dziedzińcu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica, gdzie po przemówieniu pani wicestarosty Powiatu Kamieńskiego, w obecności władz samorządowych, przedstawicieli różnych instytucji oraz młodzieży, delegacje złożyły pod pomnikiem ks. Stanisława Staszica symboliczne biało – czerwone wiązanki kwiatów.

Wielka tylko szkoda, że nie po raz pierwszy, mieszkańcy miasta, jak i kamieńskiej gminy nie popisali się, gdyż w samej uroczystości przy pomniku brała ich udział niewielka grupa.

Należy także dodać że w dniu dzisiejszym Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Reviewed by on . Dziś właśnie przypada 228. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świ Dziś właśnie przypada 228. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świ Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top