niedziela, 7 sierpień 2022, 18:09

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie
Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie

Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie

poniedziałek, 20 maja 2019, 19:53 Kategoria: gospodarka, kronika zdarzeń, REGION

Ponad 17 ton nieposegregowanych elementów pochodzących z demontażu używanych samochodów zatrzymane w szczecińskim porcie. Odpady miały ostatecznie dotrzeć do Gruzji.

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kontener z odpadami, które objęte są zakazem wywozu poza obszar Unii Europejskiej. Po analizie dokumentacji towarzyszącej przesyłce, w tym kraju nadania (Niemcy) i odbioru towaru (Gruzja), podjęto decyzję o przeprowadzeniu rewizji zawartości przesyłki. Po otwarciu kontenera stwierdzono, że jest on całkowicie wypełniony nieposegregowanymi elementami pochodzącymi z demontażu używanych samochodów. Wśród odpadów znalazły się stare opony, elementy tapicerki, zderzaki, fotele samochodowe, przewody elektryczne, tablice rozdzielcze i podzespoły elektroniczne.

Ponieważ wśród dokumentów towarzyszących przesyłce nie było dokumentów, jakie mają zastosowanie przy transporcie odpadów, skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę przywożonego towaru pod kątem spełnienia definicji odpadu.

W ocenie Inspektoratu, przewożony ładunek  zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, należy zakwalifikować do odpadów, a przemieszczenie odpadów z gumy i siedzeń samochodowych wypełniło definicję nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów określoną w rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów.

W związku z powyższym, do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, celem prowadzenia postępowania przez ten organ zgodnie ze swoją właściwością.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Ponad 17 ton odpadów niedopuszczone do wywozu w szczecińskim porcie Reviewed by on . Ponad 17 ton nieposegregowanych elementów pochodzących z demontażu używanych samochodów zatrzymane w szczecińskim porcie. Odpady miały ostatecznie dotrzeć do Gr Ponad 17 ton nieposegregowanych elementów pochodzących z demontażu używanych samochodów zatrzymane w szczecińskim porcie. Odpady miały ostatecznie dotrzeć do Gr Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top