środa, 1 luty 2023, 12:44

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » W piątek rozpocznie się 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim
W piątek rozpocznie się 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej  w Kamieniu Pomorskim

W piątek rozpocznie się 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

poniedziałek, 17 czerwca 2019, 19:32 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, POWIAT, REGION, społeczeństwo

W ten piątek, 21 czerwca br., o godzinie 19.00, rozpocznie się koncert inauguracyjny 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
Za kontuarem kamieńskich organów zasiądzie znany polski wirtuoz tego królewskiego instrumentu prof. Roman Perucki. W części kameralnej usłyszymy zaś „Mszę Koronacyjną” Mozarta w wykonaniu szczecińskiego Zespołu Wokalistów „Camerata Nova”, Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej oraz solistów-wokalistów – Barbary Żarnowieckiej (sopran), Ewy Filipowicz-Kosińskiej (alt), Pawła Wolskiego (tenor) i Janusza Lewandowskiego (bas) pod batutą dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu prof. Eugeniusza Kusa.

W tym roku na kamieńskie muzyczne lato, złoży się dwanaście piątkowych koncertów oraz dodatkowy (sobotni) 6 lipca. Romańsko-gotycka katedra w Kamieniu Pomorskim wypełni się muzyką mistrzów w wirtuozerskim wykonaniu już po raz pięćdziesiąty piąty. Minie też trzysta pięćdziesiąta rocznica fundacji organów kamieńskich przez księcia Ernesta Bogusława de Croy’a.
Festiwal, którego historia rozpoczęła się 4 czerwca 1965 r., jest najstarszym nieprzerwanie organizowanym wydarzeniem muzycznym tego typu na Pomorzu Zachodnim i drugim w Polsce (po Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie). Od początku swego istnienia stanowi najważniejsze wydarzenie kulturalne Kamienia Pomorskiego. Piątkowe spotkania z muzyką w zabytkowej katedrze za sprawą organów, wyjątkowego wnętrza zabytkowej świątyni i jej akustyki oraz mistrzowskiej gry festiwalowych wykonawców przyciągają nie tylko wiernych miłośników muzyki poważnej, ale też turystów wypoczywających w Kamieniu Pomorskim i w nadmorskich kurortach.

Głównymi organizatorami kamieńskiego festiwalu, promującego od 55. lat dokonania muzyki klasycznej, są Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej, Burmistrz Kamienia Pomorskiego oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim. Nasi partnerzy w organizacji to Kamieński Dom Kultury, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Patronat medialny sprawują TVP Szczecin, Radio Szczecin, Kurier Szczeciński oraz Szczeciński Serwis Informacyjny Infoludek.pl. Głównymi sponsorami tegorocznego festiwalu są Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Kamień Pomorski, SGB Bank Spółdzielczy w Wolinie, Uzdrowisko Kamień Pomorski S.A., Zakład Instalatorstwa Elektro-Energetycznego Eugeniusz Brzostek, Bagińscy Spa, Hurtownia Materiałów Elektrycznych TWN sp. z o.o., EMC Szpitale – Szpital Św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim oraz Ciastkarnia Piekarnia Żelek.

55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej stanowi zadanie, które dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

Koncert w dniu 28 czerwca sponsoruje Opera na Zamku w Szczecinie, zaś koncert w dniu 9 sierpnia jest dotowany przez Powiat Kamieński.

Bilety w cenie 15 zł – ulgowe i 20 zł – normalne są do nabycia w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ul. Adama Mickiewicza 34 (poniedziałek-sobota od 10.00 do 17.00, w lipcu i sierpniu także w niedzielę od 11.00 do 16.00), w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wolińskiej 9 (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00), a także na godzinę przed koncertem przy wejściu do Katedry. Do zobaczenia na koncercie inauguracyjnym!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

W piątek rozpocznie się 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W ten piątek, 21 czerwca br., o godzinie 19.00, rozpocznie się koncert inauguracyjny 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pom W ten piątek, 21 czerwca br., o godzinie 19.00, rozpocznie się koncert inauguracyjny 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pom Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top