środa, 6 grudzień 2023, 18:49

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Prezes PGK musi ujawnić ile płacił na lokalne media. Jest finał sprawy sądowej!
Prezes PGK musi ujawnić ile płacił na lokalne media. Jest finał sprawy sądowej!

Prezes PGK musi ujawnić ile płacił na lokalne media. Jest finał sprawy sądowej!

wtorek, 25 czerwca 2019, 22:34 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, gospodarka, społeczeństwo

14 czerwca 2019 roku odbyła się rozprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w sprawie ze skargi kasacyjnej Prezesa spółki PGK Kamień Pomorski od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Prezes PGK Kamień Pomorski Adrian Guranowski walczył by nie poinformować mieszkańców o kwocie, którą z gminnej spółki przeznacza na promocję spółki na lokalnym portalu.

30.000 zł, 50.000 zł a może 100.000 zł rocznie? Już niedługo mamy nadzieję, że poznamy prawdziwą kwotę potwierdzoną odpowiednimi dokumentami, którą gminna spółka PGK Kamień Pomorski przekazywała wtedy za promocję na portal kamienskie.info. Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego odrzucili skargę kasacyjną Prezesa PGK Adriana Guranowskiego. Orzeczenie jest prawomocne.

Wstępne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, 19 października 2017r, wydał wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie o ujawnienie informacji publicznej ówczesnemu radnemu Arielowi Juszczakowi. Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim dopuścił się bezczynności w zakresie odpowiedzi na wniosek radnego. Sąd zobowiązał Prezesa PGK w Kamieniu Pomorskim do ujawnienia wysokości środków finansowanych przekazanych za reklamy i materiały promocyjne dla jednego z lokalnych portali informacyjnych, którego właścicielem był wtedy p. Andrzej Ukraiński, ojciec Pawła Ukraińskiego.

W grudniu 2016r Ariel Juszczak zwrócił się z wnioskiem do Prezesa PGK Kamień Pomorski o udostępnienie informacji w następującym zakresie: „Proszę o informację jaka kwota w 2015r została wydatkowana z budżetu PGK spółka z o.o. na rzecz Redakcji „www.kamienskie.info” lub „INFO Andrzej Ukraiński” za umieszczane tam artykuły bądź reklamy i jaka kwota została przekazana pierwszym półroczu 2016r”.

Prezes PGK odmawiając udzielenia informacji wskazał, że informacja na temat wartości zleceń reklamy i promocji lokalnym firmom prowadzącym portale internetowe stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Po wezwaniu przez radnego Ariela Juszczak w dniu 4 lipca 2017r do wykonania wniosku, poinformowano go, że PGK nie jest organem administracji, a spółką prawa handlowego. Powołując się na takie argumenty spółka PGK nie wydała jednak decyzji administracyjnej w tej sprawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie nie przyjął argumentów PGK. Stwierdził, że spółka PGK powołana została przez władze samorządowe i gospodaruje znaczną częścią mienia gminy i środków publicznych. Zobowiązana jest więc do udzielenia informacji publicznych w zakresie wydatkowania będących w jej zasobach środków finansowych.

W 2015r przekazano ze spółek gminnych środki finansowe na tzw. „promocję” dla jednego z lokalnych portali internetowych. I tak z TBS – 15.000 zł, z Marina Kamień Pomorski – 15.000 zł, co w sumie już dawało 30.000 zł. Powołując się na ustawę o dostąpienie do informacji publicznej złożono wniosek do PGK. W 2015r podjęto decyzje wprowadzające „program naprawczy” w Gminie Kamień Pomorski, który w dotkliwy sposób odbijał się na mieszkańcach, sołectwach czy organizacjach pozarządowych. A przecież spółki gminne są zależne od budżetu gminy. Naszym zdaniem te pieniądze można było wykorzystać bardziej racjonalnie.

Czy gmina będąc w „programie naprawczym”, czy nawet teraz, gdy sytuacja finansowa jest bardzo zła – nie może powstrzymać tego procederu? Sumowanie wszystkich kwot może dać pełen obraz braku transparentności działań Burmistrza Stanisława Kuryłło, który jest odpowiedzialny za nadzór nad spółkami! Możliwe, że zamiast wkładu własnego do projektów takich jak żłobek miejski czy Klub Seniora, pieniądze wypracowywane przez spółki trafiały w prywatne ręce.

Źródło: kamienews.pl

 

Prezes PGK musi ujawnić ile płacił na lokalne media. Jest finał sprawy sądowej! Reviewed by on . [gallery link="file" columns="1" size="full" ids="24035"] 14 czerwca 2019 roku odbyła się rozprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w sprawie ze [gallery link="file" columns="1" size="full" ids="24035"] 14 czerwca 2019 roku odbyła się rozprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w sprawie ze Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top