czwartek, 18 sierpień 2022, 13:10

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Koncert młodych wykonawców i podwójne bisy

Koncert młodych wykonawców i podwójne bisy

wtorek, 16 lipca 2019, 11:04 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION

Piątkowy, czwarty koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim należał do młodych wykonawców. Rozpoczęła go tradycyjnie część organowa. Za kontuarem królewskiego instrumentu zasiadła niemiecka organistka i dyrygentka Lisa Hummel. Absolwentka uczelni muzycznych w Fryburgu i Lipsku w zakresie muzyki kościelnej kształci się obecnie w klasie mistrzowskiej prof. Martina Schmedinga (organy) i Matthiasa Foremny’ego (dyrygentura). Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów organowych. Koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce, Rosji i Słowacji. Podczas swego występu Lisa Hummel wykonała utwory Bacha, polskiego organisty i kompozytora doby renesansu Jana z Lublina oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego entuzjastycznie przyjęte przez kamieńską publiczność oklaskującą artystkę.

Po części organowej kamieńska świątynia wypełniła się muzyką kameralną w wykonaniu Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra złożona jest z uczestników XXVI Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu. Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program m.in. podczas koncertów w ramach kamieńskiego festiwalu oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, również pod nazwą Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej, koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy.

W piątek, jako solistka-instrumentalistka, towarzyszyła Młodzieżowej Orkiestrze, wschodząca gwiazda polskiej wiolinistyki, siedemnastoletnia skrzypaczka Marta Gębska. Artystka rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku sześciu lat kształcąc się pod kierunkiem wybitnych wirtuozów tego instrumentu i profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – swego ojca Andrzeja Gębskiego i Romana Lasockiego. Jest laureatką wielu konkursów i zdobywczynią stypendiów artystycznych. Koncertowała w Polsce, w Holandii i Niemczech. W zeszłym roku wydała swą pierwszą solową płytę.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, wspólnie z solistką-skrzypaczką Martą Gębską, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, zaprezentowała kamieńskiej publiczności pierwszą część I Koncertu skrzypcowego fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego oraz uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki. Po wykonaniu ostatniego z utworów owacjom słuchaczy nie było końca. Swymi oklaskami dwukrotnie zachęcili młodych artystów do bisowania.

Kolejny koncert tegorocznego kamieńskiego muzycznego lata odbędzie się już w ten piątek. Tradycyjnie o godzinie 19.00 katedra wypełni się muzyką mistrzów w mistrzowskim wykonaniu. Usłyszymy austriackiego wirtuoza organów Romana Summeredera, a w części kameralnej harfistkę Annę Sikorzak-Olek oraz libańską wokalistkę Nadine Nassar. Serdecznie zapraszamy.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Koncert młodych wykonawców i podwójne bisy Reviewed by on . Piątkowy, czwarty koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim należał do młodych wykonawców. Rozpoczęła go tradycy Piątkowy, czwarty koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim należał do młodych wykonawców. Rozpoczęła go tradycy Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top