czwartek, 18 sierpień 2022, 13:10

Organy i harfa

środa, 24 lipca 2019, 21:42 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION

W zeszły piątek odbył się kolejny koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Rozpoczął go dźwięk królewskiego instrumentu, za którego kontuarem zasiadł tym razem austriacki wirtuoz prof. Roman Summereder będący ostatnim uczniem wybitnego organisty Antona Heillera, koncertującego na kamieńskim festiwalu w 1975 r. Artysta wydał antologię utworów muzyki organowej swego mistrza w 2015 r. Jest wykładowcą Konserwatorium Wiedeńskiego i Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Występuje na całym świecie, a wraz z żoną, również organistką, wykonuje utwory na dwoje organów. Szczególnie interesuje się muzyką XIX i XX wieku.

W dwóch częściach organowych koncertu austriacki wirtuoz zaprezentował utwory kompozytorów doby baroku: Franza Tundera i Jana Sebastiana Bacha oraz romantyzmu – Roberta Schumanna i swego mistrza Antona Heillera oklaskiwane przez słuchaczy.

W części kameralnej publiczność usłyszała śpiew sopranem Nadine Nassar z Libanu, absolwentki studiów podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie występującej na wielu koncertach i festiwalach Europy i Bliskiego Wschodu. Artystka od pięciu lat koncertuje jako solistka z Narodową Orkiestrą Libanu. Za wkład w propagowanie polskiej kultury w Libanie i innych krajach otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W piątek Nadine Nassar wystąpiła wspólnie z harfistką Anną Sikorzak-Olek, z którą wielokrotnie koncertowała w Polsce i w Libanie. Harfa to instrument rzadko goszczący na kamieńskim festiwalu. W piątek zabrzmiała w romańsko-gotyckiej katedrze za sprawą dr Anny Sikorzak-Olek, absolwentki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która jako solistka i kameralistka wystąpiła we wszystkich krajowych filharmoniach wykonując prawykonania wielu koncertów polskich kompozytorów. Od wielu lat występuje w duetach z fletem, obojem, sopranem, skrzypcami czy perkusją. Artystka jest również pedagogiem. Promuje nauczanie początkowe na harfie celtyckiej i komponuje drobne utwory dla dzieci. W 2009 r. założyła stowarzyszenie „Harfa dzieciom” i prowadzi także unikalny w Polsce harfowy zespół dziecięcy „Wiktorska Harp Open”. Jest wykładowcą w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W dwóch częściach kameralnych koncertu artystki wykonały utwory kompozytorów żyjących od XVI po koniec XX wieku takich jak – Thomas Morley, Gabriel Faure, Manuel de Falla, Fryderyk Chopin, Jean-Paul Égide Martini, Henri Duparc, Claude Debussy i Friedrich von Flotow. Szczególnej wymowy nabrała pieśń „Li Beirut“ jednego z najwybtniejszych hiszpańskich kompozytorów ubiegłego wieku Joaquína Rodrigo, którą artystki zadedykowały temu wciąż odbudowujacemu się po zniszczeniach wojennych miastu. Ich występ zakończyła „Ave Maria“ Charlesa Gounod’a (wg Jana Sebastiana Bacha) gorąca oklaskiwana przez kamieńską publiczność, która zachęciła artystki do bisowania.

Kolejna uczta muzyczna 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się już w ten piątek, 26 bm. Za kontuarem naszych organów zasiądzie krakowski wirtuoz dr hab. Wacław Golonka, w części kameralnej usłyszymy zaś rosyjski Zespół Wokalistów “Anima” pod batutą Wiktora Smirnowa. Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Organy i harfa Reviewed by on . W zeszły piątek odbył się kolejny koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Rozpoczął go dźwięk królewskiego in W zeszły piątek odbył się kolejny koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Rozpoczął go dźwięk królewskiego in Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top