czwartek, 18 sierpień 2022, 12:55

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna
Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna

Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna

wtorek, 30 lipca 2019, 11:19 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION, społeczeństwo

W miniony weekend w kamieńskim amfiteatrze odbywał się 23. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej, imieniem jego twórcy, Jana Iwaszczyszyna. Do ubiegłorocznej edycji poza pewnymi modyfikacjami w regulaminie czy też podkreśleniu kategorii, jakie na przestrzeni lat wprowadzano, w tym roku zadziałało kilka „nowatorskich” kwestii, które w sporej części zmieniły formę i co istotne, sam charakter festiwalu.

Teraz skupmy się jednak na dopiero co zakończonej edycji festiwalu, w której – co spotkało się z nie małym zaskoczeniem występujących zespołów, komisja nie przyznała najważniejszej i najbardziej dotąd cenionej i zarazem prestiżowej nagrody czyli Grand Prix. Niezwykle dotąd cenionej przez jej zdobywców. I to bardzo wyjątkowo.

Tegorocznym założeniem organizatora imprezy, którym przypomnijmy, jest niezmiennie od kilku lat miejscowy KaDeK, było to, aby komisja kwalifikacyjna czy też weryfikacyjna (co ciekawe – złożona z ledwie dwóch osób! Ze Szczecina i Zielonej Góry), zaprosiła do udziału w imprezie co najwyżej… 14 zespołów. Ostatecznie skończyło się na 16 zespołach śpiewaczo – muzycznych, jednej solistce oraz zespole tanecznym. Te dwa ostatnie nie miały z kim konkurować w festiwalom konkursie, ponieważ były jakimś zbiegiem okoliczności jedyne startujące w swoich kategoriach!

Ponoć owe zmiany miały wpłynąć na podniesienie poziomu artystycznego występujących w konkursie, co spotkało się ze sporym niedowierzaniem, niezrozumieniem i zarazem zaskoczeniem wielu zespołów i osób zainteresowanych imprezą. Bo jak na przykład wytłumaczyć obecność w festiwalu pewnego zespołu, nomen omen z lubuskiego, który zawiązał się ledwie w… lutym tego roku. Jest raczej niemożliwym dojrzeć wysokie walory zespołu po ledwie kilku miesiącach istnienia. Jak widać, w przypadku komisji weryfikacyjnej kamieńskiego festiwalu ten aspekt nie napotkał żadnego problemu.

Jak zatem wytłumaczyć ten zastanawiający paradoks zespołom, choćby z naszego regionu, którym nie dano absolutnej szansy wystąpienia w festiwalu, jakimi są choćby: emerycki „Relax”, „Stuchowianki” czy „Ostromice Kapela”, by wspomnieć też o międzyzdrojskiej „Bryzie” czy czyniącemu spore postępy w ostatnich latach zespołowi „Stepniczanie” ze Stepnicy, którzy – co ciekawe, w ubiegłym roku otrzymali nagrodę na kamieńskim festiwalu.

Pewną zmianą było również to, że w tym roku dopuszczono do festiwalowej prezentacji niemiecki zespół taneczny, który jak się okazuje, także nie miał z kim konkurować podczas konkursu, bo nie było w konkursie więcej takowych.

Jak powiedział jeden z jurorów, może ten szczegół rozpocznie (ma taką nadzieję) międzynarodową przygodę festiwalu, po czym rozpłynie się i rozniesie wzdłuż zachodniego brzegu granicznej Odry, by obecność niemieckich zespołów w kamieńskim festiwalu mogłaby w przyszłości być codziennością.

Po kilkugodzinnej prezentacji wszystkich występujących w konkursie, odbył się Benefis Zespołu Ludowego „Stawnianki” ze Stawna, który w tym roku obchodzi 35. lecie swego istnienia.

W niedzielę (28.07.) tradycyjnie w miejscowej konkatedrze odbyła się ludowa msza święta, a po niej uformowano wcale niezbyt długi, kolorowy, jak i rozśpiewany korowód, który przeszedł ulicami miasta, kierując się do amfiteatru, gdzie odbyło się oczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników oraz Koncert Galowy, który na dobrą sprawę, nie spotkał się z większym zainteresowaniem, a przy tym trwał wyjątkowo krótko w porównaniu z takimi z poprzednich lat.

Na początku gali wystąpił ubiegłoroczny, a zarazem jak się okazuje, ostatni już zdobywca festiwalowego Grand Prix, czyli Zespół Śpiewaczy „Cantores” z Witnicy, który żywo rozbawił publikę, która drugiego jak mi pierwszego dnia festiwalu złożona była przede wszystkim z samych uczestników, bowiem jak się okazuje, reklama i informacja o zaistnieniu festiwalu w Kamieniu Pomorskim była na terenie regionu i wybrzeżu na przysłowiową… dwóję, bo jak inaczej to określić, skoro w nawet ostatnim tygodniu przed festiwalem, trudno było napotkać jakiegokolwiek plakat na jego temat. Tak to było i w samym mieście, jak i na zatłoczonym turystami i wczasowiczami wybrzeżu!

Przejdźmy jednak do (wnikliwej) pracy komisji tegorocznego festiwalu i ostatecznych rozstrzygnięć. I dodajmy, że w skutek zastanawiającej decyzji komisji, w tym roku, jak i niestety już i kolejnych latach(?), Grand Prix nie będzie się już przyznawać. To na pewno spora strata dla prestiżu tego interesującego festiwalu.

W kategorii zespoły śpiewacze z instrumentami akustycznymi, pierwsze miejsce przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Rutka” z Goleniowa, który to zespół bronił niejako honoru naszego regionu, bowiem jakimś trafem czy też zbiegiem (niesamowitych) okoliczności, mimo, że do festiwalu zgłosiło się około 40 zespołów, w tym kilka z naszego powiatu regionu, komisja weryfikacyjna ostatecznie nie wiedzieć czemu (a może wiedzieć?) zadecydowała, że kapitalna większość zakwalifikowanych zespołów to zespoły wywodzące się z… województwa lubuskiego. Gdyż na 16 startujących w festiwalu ekip było z tamtego regionu aż 9! Niezwykle to dziwne i pewnie wcale nie jest jakimś przypadkiem czy też zbiegiem okoliczności. Natomiast z naszego regionu czy też powiatu, komisyja zakwalifikowała do konkursu festiwalowego okrągłe „0” zespołów!

Wracając do wspomnianej wyżej kategorii, przyznano dwa drugie i dwa trzecie miejsca, które powędrowały – drugie miejsca: Amatorskiego Zespołu Artystycznego „Drzewiczanie” z Kostrzyna nad Odrą (lubuskie) oraz Zespołu Śpiewaczego „Wierzbina” z Gościmia – Stare Kurowo (lubuskie).

Trzecie miejsca przyznano Zespołowi Folklorystycznemu „Marzenie” ze Szklarek w województwie dolnośląskim oraz Zespołowi „Śpiewajmy” z Bogdańca (lubuskie).

W kategorii zespoły śpiewacze z towarzyszeniem innych instrumentów, w tym elektronicznych traktowanych jako instrument, a nie cała orkiestra (?), przyznano dwa równorzędne trzecie miejsca, które otrzymały zespoły śpiewacze – „Nasza Łężyca” z Zielonej Góry – Łężycy (oczywiście znowóż lubuskie) oraz „Gubińskie Łużyczanki” z Gubina. Tudzież… lubuskie.

W kategorii soliści przyznano trzecią nagrodę Annie Dorosińskiej ze Szczecina, która jeszcze do ubiegłego roku reprezentowała ona Goleniów. W tej kategorii komisja nie miała żadnych trudności z oceną, bowiem Ania nie miała… konkurencji i startowała jako jedyna!

Podobnie było z kategorią „zespoły taneczne”, w której wystąpił tylko jeden zespół, a był nim niemiecki „De Volkshager Danzgrupp”. Nagrodę przyznano za jak to ujęto – prezentację dawnych pomorskich tańców ludowych.

W kategorii „kapele”, którą stworzono zapewne na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu, przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca, które powędrowały do „Kapeli Goleniowskiej” z Goleniowa oraz „Pyrzyczan” z Pyrzyc.

Z kolei w kategorii „a capella” przyznano drugie miejsce zespołowi „Kupskie Echo” z Kup w opolskim.

Ponadto komisja obdarowała wyróżnieniami wszystkie uczestniczące zespoły oraz sympatyczną skądinąd solistkę. To także jakieś novum.Tegoroczna edycja festiwalu ludowego w Kamieniu Pomorskim staje się już historią. Historią z nowymi aspektami, mniej lub więcej wprowadzonymi nowinkami, które – kiedy rozmawiało się z uczestnikami imprezy, w żaden istotny sposób nie podnoszą poziomu, wprowadzając przy tym wcale nie małe zamieszanie i niemiłe przy tym zaskoczenia.

Obserwator

 

Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna Reviewed by on . W miniony weekend w kamieńskim amfiteatrze odbywał się 23. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej, imieniem jego twórcy, Jana Iwaszczyszyna. Do ubiegłorocznej ed W miniony weekend w kamieńskim amfiteatrze odbywał się 23. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej, imieniem jego twórcy, Jana Iwaszczyszyna. Do ubiegłorocznej ed Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top