czwartek, 18 sierpień 2022, 13:47

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Muzyka organowa i cerkiewna

Muzyka organowa i cerkiewna

środa, 31 lipca 2019, 19:33 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION

W zeszły piątek w katedrze kamieńskiej odbył się szósty koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilka minut po godzinie 19.00, po zapowiedzi prowadzącego koncert dr. Andrzeja Wątorskiego romańsko-gotycka świątynia wypełniła się muzyką organową.

Królewski instrument ożył podczas piątkowego koncertu dwukrotnie. Utwory kompozytorów takich jak: Mikołaj z Krakowa, Jakub Sowa, Jan z Lublina, František Xavier Brixi, Josef Ferdinand Norbert Seger, Feliks Mendelssohn-Bartholdy i zmarły w 2005 r. Marian Sawa, będący również organistą, który wystąpił podczas pierwszej edycji kamieńskiego festiwalu w 1965 r., zaprezentował krakowski wirtuoz dr hab. Wacław Golonka. Ten absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu wystąpił w Kamieniu, gdzie debiutował w 1995 r., po raz trzeci. Jest laureatem wielu konkursów organowych. Koncertował w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Jego płyta z koncertem organowym Pawła Łukaszewskiego, nagrana z Zespołem Warszawskich Solistów „Concerto Avenna”, otrzymała w 2008 r. nagrodę muzyczną Fryderyk. Wacław Golonka realizuje się również w działalności dydaktycznej prowadząc obecnie klasę organów na Akademii Muzycznej w Krakowie.

W dwóch odsłonach części kameralnej piątkowego koncertu festiwalowa publiczność usłyszała chóralną muzykę cerkiewną w wykonaniu rosyjskiego Zespołu Wokalistów „Anima” pod kierownictwem Wiktora Smirnowa. Chór gościł już raz na kamieńskim festiwalu osiem lat temu. Zespół założyli w 1992 r. absolwenci Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Muzycy koncertowali w Rosji i poza jej granicami wykonując utwory od chorału gregoriańskiego po kompozycje współczesne. Zespół był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach chóralnych w hiszpańskiej Tolosie i w niemieckim Darmstadt. Założycielem zespołu, jego kierownikiem i dyrygentem jest Wiktor Smirnow, prowadzący również chór Ławry Aleksandra Newskiego.

Artyści zaśpiewali pieśni cerkiewne Dymitra Bortniańskiego, car Fiodora I, Iwana Smirnowa, Pawła Czesnokowa, Michaiła Reczkunowa, Gieorgija Swiridowa, Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa długo oklaskiwani przez zgromadzonych w katedrze słuchaczy.

W piątek, 2 sierpnia, podczas kolejnego koncertu 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim usłyszymy światowej sławy francuskiego organistę Thierry’ego Escaich’a oraz Krakowski Kwintet Blaszany „Cracow Brass Quintet”.  Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Muzyka organowa i cerkiewna Reviewed by on . W zeszły piątek w katedrze kamieńskiej odbył się szósty koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilk W zeszły piątek w katedrze kamieńskiej odbył się szósty koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kilk Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top