czwartek, 30 listopad 2023, 09:31

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Nie tylko wakacyjna aktywność ruchowa. W zdrowym ciele zdrowy duch!
Nie tylko wakacyjna aktywność ruchowa. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Nie tylko wakacyjna aktywność ruchowa. W zdrowym ciele zdrowy duch!

wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:28 Kategoria: edukacja, REGION, społeczeństwo, zdrowie

Sport to zdrowie, a sport to aktywność fizyczna, ruch. Parafrazując przytoczoną dewizę powiemy – ruch to zdrowie. Dlatego aktywność na wakacjach może mieć korzystny wpływ na organizm, nasze ciało, a jak wiadomo – w zdrowym ciele zdrowy duch.

Wysiłek fizyczny dobrze wpływa nie tylko na ciało, ale również na nasze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na odprężenie psychiczne. Na pewno o tym, że wędrówki piesze, nordic walking, przejażdżki rowerowe, talasoterapia, kąpiele w morzu i wiele innych aktywności w pięknym naturalnym otoczeniu pozytywnie wpływa na formę i stan psychiczny nie trzeba nikogo przekonywać. Aktywne wakacje wcale nie muszą oznaczać nieustannego, morderczego wysiłku.

Wystarczy umiarkowanie intensywny wysiłek, który podniesie nieznacznie częstość oddechów, wysiłek, podczas którego można swobodnie rozmawiać z drugą osobą czy nieznacznie się przy nim spocić: szybki marsz, spokojne pływanie żabką, spokojna jazda na rowerze, może taniec, praca w ogrodzie, spacer z psem i popularny nordic walking. Warto pamiętać, że każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona rozgrzewką ok. 5-10 minut oraz zakończona ćwiczeniami wyciszających o niewielkiej intensywności ok. 10-15 minut. Oczywiście intensywność różnych form aktywności odbierana jest różnie w zależności od wcześniejszych doświadczeń w jej uprawianiu czy ogólnej kondycji fizycznej. Ale faktem jest, że umiarkowana aktywność fizyczna to klucz do zdrowia, w tym do zdrowego serca. Poprawia jego pracę, dotlenia, zwalcza nadciśnienie, pomaga w utrzymani prawidłowych wartości cholesterolu.

Jak ważny jest ruch dla człowieka dostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia. To właśnie WHO opracowało minimalne zalecenia, dotyczące aktywności fizycznej, które są optymalne dla utrzymania zdrowia: dzieci i młodzież szkolna powinna mieć minimum 60 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku codziennie, w tym ćwiczenia rozwijające zdolności motoryczne; zdrowej dorosłej osobie (w wieku od 18 do 65 lat) zalecane jest 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez 3 dni w tygodniu, ale takiej, która rozwija siłę mięśni i wytrzymałość organizmu oraz dla osób powyżej 65. roku życia – cele są takie same, jak u dorosłej zdrowej osoby, z uwzględnieniem ćwiczeń, które poprawiają koordynację ruchową. WHO mówi także o tym, aby dziennie przejść około 10 tys. kroków, wystarczy: zamiast jechać samochodem, przejść się; zamiast windą, wejść schodami; zamiast jechać dwa-trzy przystanki tramwajem czy autobusem, idźmy na piechotę.

Aktywność fizyczna w przypadku osób z chorobami serca jest wręcz wskazana. Właściwie dobrany wysiłek spowoduje pozbycia się cholesterolu LDL, dotlenienia organizmu, sprawniejsze dostarczenie składników odżywczych do tkanek i utrzymanie dobrego ciśnienia krwi. Intensywność ćwiczeń trzeba ustalić ze swoim lekarzem, który równocześnie powie na co zwracać uwagę w reakcji organizmu na wysiłek. Regularna aktywność ma znaczenie w utrzymaniu organizmu w jak najlepszej formie przez długie lata, miedzy innymi dlatego, że sprzyja lepszej reakcji na stres oraz opóźnia proces starzenia się organizmu.

WHO aktywność fizyczną definiuje jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga energii. Do aktywności fizycznej zaliczyć należy więc nie tylko zajęcia sportowe, ale również codzienną aktywność zawodową czy prace domowe. Dobrze zrobi też trening umysłu: czytanie książek, rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, gry planszowe, szachy. Nauka nowych rzeczy pobudza do pracy szare komórki i nie pozwala szybko się im zestarzeć. Żyjmy po prostu pełnią życia, stosujmy wymienione zasady z pozytywnym nastawieniem, a poczujemy się wyraźnie lepiej.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim

Nie tylko wakacyjna aktywność ruchowa. W zdrowym ciele zdrowy duch! Reviewed by on . Sport to zdrowie, a sport to aktywność fizyczna, ruch. Parafrazując przytoczoną dewizę powiemy – ruch to zdrowie. Dlatego aktywność na wakacjach może mieć korzy Sport to zdrowie, a sport to aktywność fizyczna, ruch. Parafrazując przytoczoną dewizę powiemy – ruch to zdrowie. Dlatego aktywność na wakacjach może mieć korzy Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top