środa, 7 grudzień 2022, 21:19

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu
Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu

Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu

wtorek, 10 września 2019, 20:26 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, REGION

W piątek odbył się ostatni koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Nim jednak licznie zgromadzona w kamieńskiej katedrze publiczność usłyszała dźwięk królewskiego instrumentu głos zabrał przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu, a zarazem burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dwunastu koncertów. Szczególne wyrazy wdzięczności zostały skierowane pod adresem dyrektor Biura Organizacyjnego festiwalu Heleny Zwolskiej, która w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia pełnienia swej funkcji.

Po przemówieniu burmistrza świątynia wypełniła się muzyką organową. Za kontuarem barokowych organów zasiadł dr hab. Józef Kotowicz, dla którego był to trzeci występ na kamieńskim festiwalu, na którym zadebiutował w 1997 r. Wirtuoz ten jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku) którą ukończył w 1993 r. oraz studiów podyplomowych w specjalności gra na organach warszawskiej uczelni, na których kształcił się pod kierunkiem dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. Ćwierć wieku temu został laureatem II Międzynarodowego Konkursu Organowego w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim. Koncertował na wielu festiwalach organowych w kraju oraz w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest adiunktem na macierzystej uczelni. Uczy również w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Od 1996 r. jest kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku oraz Podlaskich Koncertów Organowych.

W części organowej koncertu finałowego białostocki wirtuoz zagrał utwory kompozytorów doby baroku – Johanna Helmicha Romana, Georga Böhma i Dietricha Buxtehudego oraz współczesnych mistrzów: Josepha Christophera Pardiniego, Jiří’ego Strejca i Sverre Eftestola entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. Co ciekawe w repertuarze ostatniego koncertu nie znalazł się żaden utwór Jana Sebastiana Bacha co stanowi wyjątek potwierdzający regułę, iż jest to kompozytor, którego dzieła są wykonywane podczas kamieńskiego festiwalu najczęściej.

W części kameralnej swój kunszt muzyczny zaprezentował Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Jest to zespół, który zajmuje w historii festiwalu w Kamieniu Pomorskim miejsce szczególne. Jako Chór Politechniki Szczecińskiej, dyrygowany przez Jana Szyrockiego, wystąpił podczas pierwszego koncertu pierwszej edycji kamieńskiego festiwalu 4 czerwca 1965 r. Chórzyści koncertowali w Kamieniu wielokrotnie w kolejnych latach uświetniając swym występem także koncert inauguracyjny pięćdziesiątego festiwalu 20 czerwca 2014 r.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie został założony w 1952 r., przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który do końca życia pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru. Zespół stał się jednym z najlepszych chórów akademickich w Polsce. Zdobywał laury na festiwalach i konkursach chóralnych zarówno w kraju, jak i za granicą. W repertuarze zespołu znajdują się utwory od średniowiecza i renesansu po pieśni ludowe różnych narodów. Szczeciński chór znany jest z prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich – Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego czy Marka Jasińskiego. W 2014 r. wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej wykonując fragmenty symfonii Marka Jasińskiego „In principio”.

W 2006 r., trzy lata po śmierci prof. Szyrockiego prowadzenie chóru przejął jego uczeń, absolwent szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie dr Szymon Wyrzykowski. Artysta w 2010 i 2012 roku zdobył nagrodę dla najlepszego dyrygenta, wygrywając wraz ze swym zespołem konkursy chóralne. Od 2012 r. jest jednym z dyrygentów Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In terra pax”, a od pięciu lat jej dyrektorem artystycznym.

Podczas części kameralnej piątkowego koncertu szczecińscy chórzyści zaśpiewali pieśni kompozytorów od baroku po współczesność takich jak: Wacław z Szamotuł, Herman Hollander, Stanisław Moniuszko i Marek Jasińskiego, którego utwór „Lux et Veritas” z towarzyszeniem organów, za których kontuarem zasiadł szczeciński organista katedralny Jan Kępiński, zakończył piątkowe kamieńskie spotkanie z muzyką. Zaśpiewana na bis, wspólnie z publicznością, „Prząśniczka” Moniuszki była owacyjnie przyjęta przez słuchaczy. Był to też ostatni utwór 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kolejna, 56. edycja festiwalu już w czerwcu przyszłego roku!

Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . W piątek odbył się ostatni koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie r W piątek odbył się ostatni koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie r Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top