czwartek, 18 sierpień 2022, 13:22

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zapomniana lecz szlachetna technika fotograficzna, czyli guma
Zapomniana lecz szlachetna technika fotograficzna, czyli guma

Zapomniana lecz szlachetna technika fotograficzna, czyli guma

sobota, 12 października 2019, 21:03 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Istnieją różne programy do obróbki zdjęć. Jednak ciekawej techniki do przetworzenia fotografii użyła pochodząca z  Kamienia Pomorskiego Pani Beata Sobczak, która wyjaśnia krótko:

A czemu ta technika? Z miłości do fotografii i dla niepowtarzalności efektu. Tutaj nie da się wywołać dwóch identycznych zdjęć jak w przypadku odbitek zdjęć cyfrowych.

Jest to tzw. guma (tak w skrócie: rozpuszczona guma arabska uczulona dwuchromianem potasu z dodatkiem pigmentu). Odpowiednio przygotowany i wysuszony papier (w moim przypadku akwarelowy), naświetla się stykowo negatywem który przygotowałam na komputerze z cyfrowej wersji zdjęcia. Negatyw drukowany był na folii rzutnikowej. Naświetlanie odbywa się za pomocą lampy z żarówką UV, a po zakończeniu papier wypłukuje się pod wodą. Miejsca nienaświetlone na papierze zostają wypłukane, a oczom ukazuje się pozytyw 🙂 

I teraz najlepsze – klasycznie guma robiona jest monochromatycznie – odcienie brązu. A Dom Kleista był naświetlany kilkukrotnie, tak aby powstała wersja kolorowa (czyli wymagał 4-krotnego powtórzenia całego procesu z różnymi pigmentami dla 4 różnych negatywów)

 

 

 

 

Zapomniana lecz szlachetna technika fotograficzna, czyli guma Reviewed by on . Istnieją różne programy do obróbki zdjęć. Jednak ciekawej techniki do przetworzenia fotografii użyła pochodząca z  Kamienia Pomorskiego Pani Beata Sobczak, któr Istnieją różne programy do obróbki zdjęć. Jednak ciekawej techniki do przetworzenia fotografii użyła pochodząca z  Kamienia Pomorskiego Pani Beata Sobczak, któr Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top