piątek, 1 grudzień 2023, 01:53

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Nielegalne transgraniczne przemieszczenie odpadów udaremnione przez KAS
Nielegalne transgraniczne przemieszczenie odpadów udaremnione przez KAS

Nielegalne transgraniczne przemieszczenie odpadów udaremnione przez KAS

czwartek, 31 października 2019, 07:40 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
 • Ponad 48 ton odpadów nie zostało dopuszczone do obrotu w UE.
 • Transport z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska KAS.
 • Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz z Norwegii na teren Polski ponad 48 ton odpadów w postaci lignosulfonianu wapnia, który zgłaszający deklarował jako plastyfikator do betonu lub pelletu. Planowany przez importera przywóz tego produktu miał obejmować blisko 70 pojazdów.

  W trakcie analizy przesłanego zgłoszenia celnego uwagę funkcjonariuszy zwróciła niska wartość towaru oraz załączone do zgłoszenia dokumenty. Skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie (WIOŚ) o przeprowadzenie oceny przywożonego towaru. WIOŚ stwierdził, że przywożony towar jest klasyfikowany jako odpad zielony. Zauważył również, że odbiorca towaru jest podmiotem nieuprawnionym, a dodatkowo sposób przetwarzania określony w dokumentach, jako utylizacja termiczna, jest sposobem zabronionym.

  Tym samym, przemieszczenie tego towaru należy określić jako nielegalny, transgraniczny przywóz odpadów. W związku z powyższym, do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, w celu prowadzenia postępowania dotyczącego powrotu odpadów do Norwegii.

  Jest to drugie tak duże zatrzymanie odpadów zrealizowane przez zachodniopomorską KAS w ostatnim okresie. W połowie października uniemożliwiono przywóz drogą morską 2335 ton zrębek drewnianych, które również w ocenie WIOŚ okazały się odpadem.

  Małgorzata Brzoza

  Rzecznik prasowy

  Izby Administracji Skarbowej

  w Szczecinie

Nielegalne transgraniczne przemieszczenie odpadów udaremnione przez KAS Reviewed by on . Ponad 48 ton odpadów nie zostało dopuszczone do obrotu w UE. Transport z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska KAS. Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Ponad 48 ton odpadów nie zostało dopuszczone do obrotu w UE. Transport z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska KAS. Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top