sobota, 25 marzec 2023, 09:01

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dzwon Św. Ottona przybył do kamieńskiej katedry
Dzwon Św. Ottona przybył do kamieńskiej katedry

Dzwon Św. Ottona przybył do kamieńskiej katedry

niedziela, 05 stycznia 2020, 11:36 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, religia

W ubiegły piątek 3 stycznia 2020 roku, został przywieziony do Katedry w Kamieniu Pomorskim dzwon Św. Ottona. Wykonany i odlany on został w związku z jubileuszem 900 – lecia Chrztu Pomorza Zachodniego. przez cenioną i znaną Firmę Ludwisarską Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego ze śląskiego Taciszowa.

Trzeba podkreślić, iż pół tonowy dzwon został ufundowany przez emerytowanego księdza kanonika Kazimierza Podgórskiego, który od kilku lat przebywa w Domu Księży Emerytów w Kamieniu Pomorskim.

„Zbliża się okrągłe 60 – lecie mego kapłaństwa, dlatego by wyrazić wdzięczność Opatrzności Bożej za wszystkie łaski jakie dotąd otrzymałem, postanowiłem ufundować brakujący dzwon w kamieńskiej konkatedrze św. Ottona na zbliżającą się rocznicę 900 – lecia Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona (1124 – 2024) – mówi ks. Kazimierz

Na awersie dzwonu widnieje napis: „900 lecie Chrztu Pomorza Zachodniego 1124 – 2024 (wizerunek św. Ottona Bp) Św. Otton z Bambergu niestrudzony Apostoł Pomorza”. Zaś na rewersie czytamy: „Bogu na Chwałę ludziom ku radości sobie ku zbawieniu za 60 – lat kapłaństwa 1961 – 14.05 – 2021 dzwon Tuba Dei powołuje do życia w Kamieniu Pomorskim kanonik Kamieńskiej Kapituły Ks. Kazimierz Podgórski za posługi J. E. Ks. Abp Andrzeja Dzięgi ze wspomnieniem rodziców: +Leona i +Janiny, za 69 – lat kapłaństwa ks. Konrada Urbanowskiego SCHR  Deo Gratias!”

Najprawdopodobniej dzwon Św. Ottona zostanie umieszczony na katedralnej wieży, w drugiej połowie przyszłego roku.

Dzwon Św. Ottona przybył do kamieńskiej katedry Reviewed by on . W ubiegły piątek 3 stycznia 2020 roku, został przywieziony do Katedry w Kamieniu Pomorskim dzwon Św. Ottona. Wykonany i odlany on został w związku z jubileuszem W ubiegły piątek 3 stycznia 2020 roku, został przywieziony do Katedry w Kamieniu Pomorskim dzwon Św. Ottona. Wykonany i odlany on został w związku z jubileuszem Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top