wtorek, 9 sierpień 2022, 10:38

Strona główna » REGION » Gry na automatach poza kasynami i salonami gier są nielegalne – nie udostępniaj swojego lokalu!
Gry na automatach poza kasynami i salonami gier są nielegalne – nie udostępniaj swojego lokalu!

Gry na automatach poza kasynami i salonami gier są nielegalne – nie udostępniaj swojego lokalu!

wtorek, 11 lutego 2020, 22:25 Kategoria: REGION, społeczeństwo
  • Legalna działalność związana z urządzaniem gier na automatach możliwa jest tylko w kasynach i w salonach gier.
  • Prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej związanej z urządzaniem gier na automatach zagrożone jest wysokimi karami pieniężnymi.
  • Odpowiada również osoba – posiadacz lokalu, w którym takie gry są urządzane.

Prowadzenie legalnej działalność związanej z urządzaniem gier na automatach w Polsce możliwe jest tylko w kasynach gry (przez podmioty posiadające koncesję na kasyno gry)
i w salonach gier (przez podmiot wykonujący monopol państwa), przy czym automaty te winny być zarejestrowane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Nielegalna działalność hazardowa związana z urządzaniem gier na automatach zagrożona jest surowymi karami pieniężnymi, tj. 100 tys. zł od każdego automatu.

Odpowiedzialność tę ponoszą nie tylko podmioty organizujące nielegalne gry, ale też posiadacze lokali, w których się one odbywają. Ukaranie właściciela automatów nie powoduje, że posiadacz lokalu uniknie kary.

Pomimo wysokich kar, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znajdują niezarejestrowane automaty u posiadaczy lokali (np. w małych sklepach, lokalach gastronomicznych, usługowych, kioskach, na stacjach benzynowych, itp.). Często w kontrolowanym lokalu znajduje się po kilka automatów.

Dlaczego narażasz się na dotkliwe finansowo kary?

Powstaje pytanie, dlaczego posiadacze/właściciele lokali narażają się na tak wysokie kary finansowe? Zapewnienie podmiotów wstawiających do lokalu automaty, że ich działalność jest legalna, nie powoduje uniknięcia kary przez posiadaczy lokali. Nawet jeśli nie jesteś właścicielem automatów, to podlegasz ustawie o grach hazardowych i w związku z tym ponosisz odpowiedzialność.

Nie daj się wykorzystać

Podmioty zamierzające wynająć lokal lub jego część w celu umieszczenia w nim automatów do gier świadomie wprowadzają posiadaczy lokali w błąd. Oferują pozornie legalne gry na tzw. logicznych, zręcznościowych czy zabawowych automatach, a  faktycznie organizują nielegalne gry hazardowe.

Podmioty te przedkładają różne dokumenty, np. opinie jednostek badających, instytucji, biegłych, które rzekomo potwierdzają zręcznościowy lub logiczny, a nie losowy, charakter oferowanych gier. Eksperymenty procesowe przeprowadzane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz doświadczenia biegłych sądowych, nie potwierdzają, że są to automaty oferujące gry zręcznościowe czy logiczne, lecz wskazują, że faktycznie są to gry o charakterze losowym, a automaty są urządzeniami do gier hazardowych.

Szczególną czujność należy zachować jeżeli podmioty organizujące gry na automatach posługują się następującymi dokumentami czy informacjami:

  • instrukcje wskazujące jak postępować w przypadku kontroli przez organy państwowe (urzędy celno-skarbowe, Policję i inne);
  • opinie jednostek badających, instytucji, biegłych, wskazujące na zręcznościowy lub logiczny, a nie losowy, charakter oferowanych gier;
  • zapewnienie organizatora, że oferowane gry na automatach nie podlegają pod ustawę o grach hazardowych;
  • informacje o zakazie gry na urządzeniach dla osób poniżej 18-tego roku życia.

Dla uśpienia czujności podmioty te często wpisują do umów najmu, oświadczenia że prowadzona przez nich działalność gospodarcza jest zgodna z prawem, że posiadają wszystkie stosowne opinie, zezwolenia i dane potwierdzające ten stan oraz że najemca ponosi pełną odpowiedzialność prawną związaną z funkcjonowaniem i eksploatacją urządzeń włączając w to zapewnienie obsługi prawnej w niezbędnym zakresie. Działania te mają utwierdzić w przekonaniu, że planowane przedsięwzięcie jest zgodne z prawem.

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z KAS

W razie wątpliwości skontaktuj się z nami. Zadzwoń  na Krajowy Telefon Interwencyjny KAS 800 060 000. To bezpłatny, całodobowy numer pod który można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości m.in. dotyczące gier hazardowych. Możesz również wysłać maila na adres skrzynki e-mail powiadomKAS@mf.gov.pl

Pamiętaj!

Za udostępnienie lokalu czy nawet jego części pod automaty do gier, posiadacz lokalu narażony jest na odpowiedzialność prawną (karę pieniężną), w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu. Kara ta nie jest uzależniona od wykazania świadomego naruszenia przepisów ustawy o grach hazardowych. Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna skarbowa: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Gry na automatach poza kasynami i salonami gier są nielegalne – nie udostępniaj swojego lokalu! Reviewed by on . Legalna działalność związana z urządzaniem gier na automatach możliwa jest tylko w kasynach i w salonach gier. Prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej z Legalna działalność związana z urządzaniem gier na automatach możliwa jest tylko w kasynach i w salonach gier. Prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej z Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top