piątek, 2 grudzień 2022, 11:49

Strona główna » REGION » Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny
Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny

Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny

sobota, 11 kwietnia 2020, 18:40 Kategoria: REGION, religia, społeczeństwo

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Jest to stary zwyczaj w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń.

OBRZĘDY WSTĘPNE

K: W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego.
W: Amen.

K: Łaska i pokój od Boga, naszego Ojca, który przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna pojednał świat ze sobą i napełnił nas radością, niech będą z wami wszystkimi.
W: I z duchem twoim.
K: Bóg Ojciec przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna pojednał świat ze sobą i napełnił nas radością. Chwalmy Go i wywyższajmy na wieki.
W: Amen.

CZYTANIE SŁOWA BOŻEGO

Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich Życzliwie
Albo:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA
Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim Życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie Żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii Świętej dajesz Życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało. Baranku Boży, Ty zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia. Chryste, nasze Życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny Reviewed by on . W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Jest to stary zwyczaj w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Jest to stary zwyczaj w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top