niedziela, 1 październik 2023, 17:22

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Zachodniopomorska KAS pracuje mimo zagrożenia epidemiologicznego
Zachodniopomorska KAS pracuje mimo zagrożenia epidemiologicznego

Zachodniopomorska KAS pracuje mimo zagrożenia epidemiologicznego

wtorek, 14 kwietnia 2020, 18:02 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo
  • Termin na złożenie zeznania podatkowego został wydłużony do 31 maja.
  • Wypłacono już ponad 216 mln zł zwrotów z podatku PIT dla zachodniopomorskich podatników.
  • Funkcjonariusze celno-skarbowi aktywnie uczestniczą w tzw. kordonie sanitarnym.

W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa pracuje na zmienionych zasadach.

Pomimo czasowego ograniczenia dostępu do urzędów skarbowych, które potrwa do 10 kwietnia 2020 r. KAS zapewnia stałą obsługę podatników. Część pracowników i funkcjonariuszy (1.249 osób wg danych na 6 kwietnia br.) pracuje zdalnie, w urzędach, punktach kontroli granicznej, kontroli mobilnej pracuje natomiast 1.579 pracowników i funkcjonariuszy.

Składanie zeznań podatkowych

Wg danych z 6 kwietnia br. do urzędów skarbowych woj. zachodniopomorskiego wpłynęło już 84% zeznań (w porównaniu do roku ubiegłego). Już 55 % zachodniopomorskich podatników rozliczyło się on-line. 127.770 podatników złożyło zeznanie podatkowe za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, a 256.682 za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje.

Z uwagi na zamknięte sale obsługi podatników w urzędach skarbowych zachęcamy do korzystania z elektronicznych form rozliczenia podatkowego – Twój e-PIT i e-Deklaracje. Te dwa sposoby pozwalają na złożenie PIT elektronicznie bez wychodzenia z domu.

Przypominamy, że są dwa sposoby logowania do usługi Twój e-PIT: dane podatkowe (dane autoryzujące) i Profil Zaufany. Natomiast wysłanie zeznania z systemu e-Deklaracje możliwe jest z wykorzystaniem danych autoryzujących lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

W tym roku deklaracje można będzie składać do końca maja, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Zwrot podatku PIT

Do 3 kwietnia br. dokonaliśmy 165.763 zwroty nadpłaconego podatku PIT na łączną kwotę 216.353.015,23 zł. To ponad 52 % wszystkich zadeklarowanych zwrotów. Najwięcej zwrotów wynika z zeznań PIT-37 (282.201 zeznań).

Przypominamy, że podatnicy, którzy złożą zeznanie elektronicznie otrzymają zwrot w krótszym terminie. Został on skrócony z 90 do maksymalnie 45 dni.

Podatnicy posiadający Kartę Dużej Rodziny, którzy w zeznaniu podatkowym poinformuję urząd skarbowy o posiadaniu karty oraz złożą zeznanie drogą elektroniczną otrzymują zwrot w ciągu 30 dni. Urzędy skarbowe woj. zachodniopomorskiego dokonały już ponad 10 tys. takich zwrotów (10.100). A łączna kwota zwróconego podatku wyniosła 27.426.482,89 zł.

Zwrot VAT

Na bieżąco dokonywana jest również obsługa zwrotu podatku VAT. Do 3 kwietnia br. dokonano już 15.123 zwroty na łączną kwotę 916.555.763,25 zł.

Ochrona granic

Funkcjonariusze celno-skarbowi realizują zadania z zakresu ochrony sanitarno-epidemiologicznej oraz zabezpieczenie granicy RP w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. (COVID-19). W realizacji zadań na przejściach granicznych uczestniczy średnio 21 funkcjonariuszy na jedną zmianę. W punkcie kontrolnym w Kołbaskowie służbę w systemie całodobowym (zmiany 12 godzinne) pełni 3 funkcjonariuszy realizujących zadania związane ze wspieraniem innych służb (Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna, WITD).

Funkcjonariusze KAS w zakresie kontroli ochrony sanitarno-epidemiologicznej:

  • wydają karty lokalizacyjne (karta kierowcy i pasażera) osobom uprawnionym do przekroczenia granicy i podlegającym obowiązkowej kwarantannie, weryfikują przekazane dane,
  • realizują konwoje cudzoziemców, którzy nie są uprawnieni do przekroczenia granicy RP (konwojowanie samochodów ze znajdującymi się w nich cudzoziemcami, w celu zawrócenia ich z powrotem za granicę – do Niemiec). Do czasu zaostrzenia przepisów (2 kwietnia) dziennie dokonywano średnio 40 działań.
  • wspierają Straż Graniczną i Policję w kierowaniu ruchem pojazdów przekraczających granicę.

Na przejściu granicznym w Lubieszynie służbę w systemie całodobowym (zmiany 12 godzinne) pełni 1 funkcjonariusz w oznakowanym samochodzie służbowym. Z uwagi na całkowicie zamknięte przejście graniczne KAS wspólnie z Policją i Wojskami Obrony Terytorialnej wykonuje czynności prewencyjne związane z zabezpieczeniem tego przejścia.

Kordon sanitarny

Od samego początku wprowadzenia obostrzeń funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego pełnią służbę wykonując zadania z zakresu ochrony sanitarno-epidemiologicznej na przejściach granicznych. Przy realizacji tzw. kordonu sanitarnego przy zabezpieczaniu zamkniętych przejść granicznych KAS współdziała z innymi służbami.

Funkcjonariusze celno-skarbowi prowadzą również czynności mobilne ukierunkowane na uniemożliwienie wywozu leków, środków medycznych oraz produktów spożywczych specjalnego żywienia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stałe punkty kontrolne funkcjonariuszy realizujących kontrole SENT w Krajniku Dolnym i Kołbaskowie zostały przekształcone w sanitarne punkty kontrolne.

Kontrole wywozu wyposażenia medycznego

Kolejnym istotnym zadaniem KAS, realizowanym od 20 marca br. są kontrole dotyczące wywozu lub zbycia poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określonego sprzętu i wyposażenia medycznego – takiego jak respiratory, kardiomonitory, gogle ochronne, kombinezony typu TYVEK, maski typu FFP2/FFP3, maseczki chirurgiczne, ochraniacze na buty (obuwie), rękawiczki lateksowe i nitrylowe oraz środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń. Kontrole te realizowane są na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a wcześniej Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

Od początku obowiązywania przepisów wykonano 7 kontroli w podmiotach deklarujących zamiar wywozu lub zbycia wskazanych towarów za granicę.

Realizując to zadanie m.in. zatrzymano do kontroli pojazd przewożący 5,5 tys. litrów płynu do dezynfekcji w 500 ml pojemnikach. Zarówno przewoźnik jak i wysyłający nie posiadali pozwolenia Wojewody na wywóz tego asortymentu. Kolejna kontrola, tym razem samochodu osobowego, kierowanego przez duńskiego obywatela, ujawniła przewóz 38.016 litrów płynu antybakteryjnego w 500 ml pojemnikach. Pojazdy zawrócono i powiadomiono właściwe służby.

Kontrole SENT

Zachodniopomorska KAS, monitorując przewóz towarów wrażliwych, zrealizowała w marcu 1.967 kontroli SENT. 79 z tych kontroli dotyczyło wyrobów energetycznych, 32 dotyczyły przewozu farmaceutyków, 6 przewozu tytoniu i suszu papierosowego, po 3 przewozu alkoholu i oleju roślinnego. Aż 1.151 kontroli dotyczyło kontroli przewozu innych towarów, takich jak np. preparaty smarowe. 693 kontrole dotyczyły tzw. pustego przewozu.

Praca oddziałów celnych

Zachodniopomorskie oddziały celne przeszły na tryb pracy zmianowej (12h). Znaczna część pracy, w tym m.in. obsługa ruchu jednostek pływających oraz kontenerów, odbywa się w trybie zdalnym – przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu IT.

W oddziałach wydzielono specjalne miejsca na wejściu do siedzib, gdzie klienci mogą składać dokumenty. Funkcjonariusze regularnie zachęcają do elektronicznego kontaktu.

Odprawa celna przesyłek pocztowych

Skala importu przesyłek pocztowych w Miejscu Wyznaczonym Poczta Polska zmniejszyła się o około 50-60% . Odprawy celne przesyłek odbywają się na bieżąco, po przesłaniu  przez odbiorców niezbędnych dokumentów. W marcu dokonano 147 odpraw celnych w przywozie, przy czym jedna odprawa może obejmować kilka przesyłek.

Obsługa lotniska i CARGO

Od momentu wprowadzenia stanu epidemii na terenie RP i wstrzymaniem lotów pasażerskich w ruchu lotniczym nastąpiły zmiany w organizacji pracy umiejscowionego tu oddziału celnego. Dwóch funkcjonariuszy skierowano do obsługi ruchu lotniczego na Terminalu pasażerskim na wypadek lądowania samolotów nie objętych zakazem, następnych dwóch funkcjonariuszy wyznaczono do pełnienia roli dyspozytora w zakresie obsługi Terminala Cargo.

W marcu funkcjonariusze m.in. przyjęli 18 zgłoszeń celnych dotyczących odprawy wojsk amerykańskich. Łącznie odprawiono 87.400 kg sprzętu wojskowego.

Obsługa portów

Odprawy celne, obsługa zgłoszeń celnych, kontrola towarów, obsługa statków na wejściu i wyjściu z portu, obsługa EMCS, obsługa kierowców i podróżnych w morskich i lądowych przejściach granicznych w portach w Świnoujściu, Kołobrzegu i Szczecinie-Łasztownia odbywa się na bieżąco.

Ilość zgłoszeń w przywozie jest podobna do zeszłego roku co wynika w dużej mierze ze wzrost działań w handlu internetowego. Więcej jest też zgłoszeń w zakresie procedur specjalnych (uszlachetnianie). Spadła natomiast ilość pełnych (z towarem) kontenerów
w przywozie.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Zachodniopomorska KAS pracuje mimo zagrożenia epidemiologicznego Reviewed by on . Termin na złożenie zeznania podatkowego został wydłużony do 31 maja. Wypłacono już ponad 216 mln zł zwrotów z podatku PIT dla zachodniopomorskich podatników. Fu Termin na złożenie zeznania podatkowego został wydłużony do 31 maja. Wypłacono już ponad 216 mln zł zwrotów z podatku PIT dla zachodniopomorskich podatników. Fu Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top