piątek, 9 grudzień 2022, 13:27

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Tymczasowy profil zaufany załatwisz online
Tymczasowy profil zaufany załatwisz online

Tymczasowy profil zaufany załatwisz online

sobota, 02 maja 2020, 15:23 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo
  • Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło usługę tymczasowego profilu zaufanego (PZ).
  • Aby go założyć, nie trzeba wizyty w punkcie potwierdzającym PZ.

Ponad 6,2 miliona Polaków ma już swój profil zaufany. Zależy nam, aby możliwość korzystania z niego miało jeszcze więcej osób, w tym te, które obecnie – nawet gdyby chciały – nie mogą tego robić.

Likwidujemy bariery

Przyczyny są dwie. Pierwsza – brak konta w banku umożliwiającym online założenie i potwierdzenie PZ. Druga – dbanie o zdrowie, a to wyklucza wizytę w punkcie potwierdzającym profil zaufany. Aby to zrozumieć musicie wiedzieć, jak „standardowo” można założyć PZ.

Najprościej zrobić to przez bank – możliwość założenia i jednoczesnego potwierdzenia PZ daje 10 największych banków w Polsce. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli macie tam rachunek, założenie profilu zaufanego trwa kilka minut. Wszystko dzięki temu, że bank ma nasze dane – nie musimy więc ich dodatkowo potwierdzać.

Druga możliwość założenia profilu zaufanego to wypełnienie wniosku na stronie www.pz.gov.pl, a następnie wizyta w punkcie potwierdzającym. Takich punktów na terenie całej Polski jest ponad 1500. To m.in. urzędy skarbowe, gdzie obecnie z uwagi na epidemię sale obsługi nie przyjmują klientów.

Tymczasowy, czyli inny

Co więc miałyby zrobić osoby, które nie mają konta w odpowiednim banku, nie chcą wychodzić z domu, chcą za to załatwiać online sprawy urzędowe? To właśnie dla nich zaprojektowane jest nowe rozwiązanie – tymczasowy profil zaufany (PZ).

Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości.

Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do Internetu.

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące, standardowy – 3 lata. Jeśli ważność Twojego tymczasowego PZ dobiegnie końca, złóż wniosek o zwykły profil zaufany.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Tymczasowy profil zaufany załatwisz online Reviewed by on . Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło usługę tymczasowego profilu zaufanego (PZ). Aby go założyć, nie trzeba wizyty w punkcie potwierdzającym PZ. Ponad 6,2 milion Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło usługę tymczasowego profilu zaufanego (PZ). Aby go założyć, nie trzeba wizyty w punkcie potwierdzającym PZ. Ponad 6,2 milion Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top