piątek, 9 grudzień 2022, 14:10

Strona główna » WYDARZENIA » historia » 100. rocznica urodzin kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Kamienia Pomorskiego
100. rocznica urodzin kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Kamienia Pomorskiego

100. rocznica urodzin kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Kamienia Pomorskiego

sobota, 16 maja 2020, 20:45 Kategoria: historia, REGION, religia, społeczeństwo

W skromniejszej formie aniżeli zapowiadano, w jutrzejszą niedzielę w kamieńskiej Katedrze odbędą się uroczystości poświęcone 100. rocznicy urodzin kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II,  Honorowego Obywatela Kamienia Pomorskiego

18 maja przypada 100. rocznica urodzin Polaka – Papieża, kardynała Karola Wojtyły, dziś Osoby Świętej, który wiele lat temu, jeszcze za swojego pontyfikatu, uhonorowany został przez Kamień Pomorski, nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Z tej okazji, kilka miesięcy temu rozpoczęto przygotowania do uroczystego obchodzenia tego wydarzenia. Jak informował nas wówczas (a był to początek tego roku – przyp. red.) Jerzy Mańczak, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego, główny koordynator projektu tych uroczystości, planowano szereg atrakcji, w tym wystawę poświęconą naszemu rodakowi. Miał być również okazały tort, a także okolicznościowe wydawnictwo, okolicznościowy stempel i okolicznościowe koperty.

Owe ciekawe i ambitne w gruncie rzeczy plany, niestety pokrzyżowała obecna sytuacja związana z rozprzestrzenioną na świecie pandemią koronawirusa, która skutecznie zniwelowała do pewnego minimum nie tylko życie kulturalne, sportowe, jak i inne dziedziny naszego codziennego życia.

Jednak stając na przekór tymże przeciwnościom, i tak – choć w dużo skromniejszej formie, to co miało w istocie rzeczy się odbywać z okazji urodzin K. Wojtyły, na pewno nastąpi.

Na ile można było, w kamieńskiej Katedrze odświętnie przygotowano nie tak dawno powstały ołtarz Papieża Jana Pawła II (znajduje się tutaj relikwie naszego Rodaka), gdzie znalazło się szereg bardzo interesujących pamiątek, fotografii, po tej wielkie Osobie. A wszystko to przygotowane zostało za sprawą pana J. Mańczaka, który przypomnijmy, zbiera wszelkie dostępne pamiątki, publikacje czy też okolicznościowe medale poświęcone naszemu rodakowi. I co ciekawe, jest w posiadaniu ponad 1.000 różnego rodzaju pamiątek, stając się tym samym jednym z największych kolekcjonerów tychże. I to nie tylko w Polsce. Co zostało docenione przez między innymi Stowarzyszenie Pamięci Jana Pawła II Totus Tuus, które swym zasięgiem wybiega poza granice naszego kraju.

Stowarzyszenie przyznało p. Jerzemu Medal Św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy naszego Rodaka, które otrzymali naprawdę nieliczni. A co za tym idzie, jest wyjątkowym wyróżnieniem, które w istocie podkreśla duże zasługi p. Jerzego w zachowaniu, pielęgnacji, jak i propagowaniu wszelkich dostępnych pamiątek związanych z osobą Wielkiego Polaka. „Przyznam, że jestem mile i dość zaskoczony tym wyróżnieniem, które cenię sobie w szczególny sposób.” – mówi skromnie i nie mniej wzruszony pan J. Mańczak.

W jutrzejszą niedzielę, podczas lub po kolejnych mszach świętych, będzie można odwiedzić, pomodlić się i zobaczyć pięknie udekorowany ołtarz Papieża, który został przystrojony licznymi po nim pamiątkami.

A zapewne niebywałą, niepowtarzalną i wyjątkową atrakcją – okazją, będzie możliwość nabycia okolicznościowej koperty oraz stempla, które przygotowano z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, który przypomnijmy, urodził się w Wadowicach.

„Przyznam, może tak nieco skromnie, że szykowaliśmy się do tego wydarzenia bardzo, ale to bardzo mocno. Planowaliśmy w związku z tym wiele ciekawych rzeczy, by uatrakcyjnić wszystkim i opowiedzieć o życiu oraz jakże ważnej roli Jana Pawła II w istnieniu naszego współczesnego świata.

Jego wręcz nieoceniona działalność, jego bardzo ważna obecność nie tylko w pontyfikacie na Stolicy Piotrowej, w dużym stopniu zaważyły na istnienie, na kształcie, jak i szerokiej obecności katolicyzmu na świecie. A także na wielu aspektach społecznych czy politycznych naszej współczesnej ziemskiej obecności.

Staraliśmy się by owa rocznica naprawdę wypadła w Kamieniu Pomorskim nader atrakcyjnie. Wszak zobowiązuje do tego choćby ów fakt, że kardynał Karol Wojtyła, Papież – Polak, otrzymał wiele lat temu za sprawą ówczesnej Rady Miejskiej oraz stosowną uchwałą, miano Honorowego Obywatela (Mieszkańca) Kamienia Pomorskiego.

Tym ważnym wyróżnikiem, nie bez kozery, miasto w stosowny sposób chlubi się. Także nasza kamieńska społeczność, a jestem o tym mocno przekonany, w istotny sposób podkreśla obecność Kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, w codziennym tutaj życiu.” – przyznaje pan Jerzy, o którym pisaliśmy swego czasu przy okazji choćby okrągłej rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Papieża.

Przypomnę, że wcześniej pan Jerzy przygotował kilka ciekawych, interesujących wystaw, gdzie eksponował pamiątki po naszym rodaku. Tak było choćby w miejscowym Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej czy w tutejszej Szkole Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi. I wszystkie one cieszyły się niebywałym zainteresowaniem, jak i podziwem dla pana Jerzego za jego konsekwencję, upór w trwaniu wieloletniego kolekcjonerstwa wszystkiego co związane z Papieżem.

Należy dodać na koniec. W jutrzejszą niedzielę na pewno warto wybrać się do kamieńskiej Katedry, by choć przez chwilę tu przystanąć czy też pomodlić się, przy ołtarzu naszego Wielkiego Polaka, kardynała Karola Wojtyły, Wielkiego Papieża – Polaka.

A za sprawą dowolnego datku wrzuconego do puszki  można będzie nabyć pamiątkową okolicznościową kopertę i stempel upamiętniające rocznicowe uroczystości związane z 100 rocznicą urodzin naszego rodaka. Cała zebrana kwota zostanie przekazana proboszczowi ks. Kan. D. Żarkowskiemu na trwający remont dachu tej świątyni.

Będzie można tego dokonać przed, w trakcie lub po kolejnych niedzielnych mszach świętych. W godzinach: 8:00, 10:00, 12:00 oraz 19:00.

Obserwator

100. rocznica urodzin kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Kamienia Pomorskiego Reviewed by on . W skromniejszej formie aniżeli zapowiadano, w jutrzejszą niedzielę w kamieńskiej Katedrze odbędą się uroczystości poświęcone 100. rocznicy urodzin kardynała Kar W skromniejszej formie aniżeli zapowiadano, w jutrzejszą niedzielę w kamieńskiej Katedrze odbędą się uroczystości poświęcone 100. rocznicy urodzin kardynała Kar Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top