niedziela, 1 październik 2023, 18:16

Strona główna » WYDARZENIA » historia » 15 sierpnia, to Święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia, to Święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia, to Święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz Święto Wojska Polskiego

sobota, 15 sierpnia 2020, 14:33 Kategoria: historia, REGION, społeczeństwo

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy). W kościele katolickim jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W całym kraju święto, jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W różnych częściach kraju często wiąże się tak ono także ze świętem dożynek.

Święto Wojska Polskiego  obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Za „słusznego systemu” w czasie PRL – u, święto Wojska Polskiego obchodzono 12 października na pamiątkę pierwszej bitwy Polaków z utworzonej w ZSRR 1 Dywizji Kościuszkowskiej. A było to pod Lenino.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano ten dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach w kraju, uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały.

 

15 sierpnia, to Święto Matki Boskiej Zielnej i Matki Boskiej Zwycięskiej oraz Święto Wojska Polskiego Reviewed by on . Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzenne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzenne Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top