Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy). W kościele katolickim jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.
W całym kraju święto, jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W różnych częściach kraju często wiąże się tak ono także ze świętem dożynek.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. obowiązującą od 13 sierpnia 1992.
Za „słusznego systemu” w czasie PRL – u, święto Wojska Polskiego obchodzono 12 października na pamiątkę pierwszej bitwy Polaków z utworzonej w ZSRR 1 Dywizji Kościuszkowskiej. A było to pod Lenino.
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano ten dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach w kraju, uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały.