piątek, 9 grudzień 2022, 13:24

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Pieniądze ze sprzedaży zatrzymanego mintaja trafiły do 5 zachodniopomorskich opp
Pieniądze ze sprzedaży zatrzymanego mintaja trafiły do 5 zachodniopomorskich opp

Pieniądze ze sprzedaży zatrzymanego mintaja trafiły do 5 zachodniopomorskich opp

czwartek, 03 września 2020, 19:33 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo
  • Prawie 40 tys. ze sprzedaży zatrzymanych 21 ton ryb trafiło do 5 zachodniopomorskich organizacji pożytku publicznego (opp).
  • 3 hospicja, Polski Czerwony Krzyż i ZHP otrzymały po 7.819,99 zł.

W czerwcu 2019 r. zachodniopomorska KAS zatrzymała  ponad 21 ton mrożonych filetów mintaja ze sfałszowanym świadectwem połowowym. Sąd zdecydował o przepadku ryby na rzecz Skarbu Państwa. Całą partię mrożonej ryby sprzedano podczas licytacji.

Prawie 40 tys. na działalność organizacji pożytku publicznego

39.099,93 zł z licytacji (różnica między kwotą uzyskaną a poniesionymi kosztami przechowania i sprzedaży towaru) trafiło na konta 5 wybranych organizacji pożytku publicznego w Zachodniopomorskiem.  Kwoty po 7.819,99 zł wpłynęły na konta:

  • Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie,
  • Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie,
  • Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża,
  • Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP oraz
  • Fundacji Hospicyjnej Przystań w Świnoujściu Caritasu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Na początku września w Izbie Administracji Skarbowej w Szczecinie odbyło się spotkanie z przedstawicielami wybranych opp, podczas, którego wręczono symboliczne czeki.

To pierwsza taka sytuacja w naszym województwie, a być może nawet pierwsza w kraju, kiedy pieniądze z licytacji zajętych przez nas towarów nie trafiają do Skarbu Państwa lecz do organizacji pożytku publicznego. Cieszę się, że mogliśmy przekazać te środki organizacjom wpierającym bardzo ważne obszary naszego życia. Hospicja to bezsprzecznie bardzo pożyteczne instytucje i wiem, że każda złotówka zostanie wykorzystana na pomoc chorym i ich rodzinom. PCK jest nam z kolei szczególnie bliski chociażby z uwagi na działające w naszej administracji Koło Honorowych Krwiodawców. Nie każdy z nas może być krwiodawcą, ale tym finansowym gestem wspieramy działania Polskiego Czerwonego Krzyża. Z kolei ZHP to młodzi ludzie, którzy aktywnie włączają się w życie publiczne, kształtując pozytywne postawy. Takich młodych ludzi trzeba wspierać. powiedziała podczas spotkania Monika Getka-Brzozowska – Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Dziękujemy za pomoc finansową dla naszych podopiecznych – powiedział Dyrektor Fundacji Hospicyjnej Przystań w Świnoujściu ks. Maciej Szmuc.

Kinga Krzywicka Prezes Zarządu Fundacji dziękując za wsparcie powiedziała: Dla naszych podopiecznych liczy się każde wsparcie, zwłaszcza dzisiaj, w dobie epidemii kiedy wydajemy dużo pieniędzy na  środki higieniczne.

Akurat jesteśmy na etapie tworzenia i wyposażania Klubu Seniora i te pieniądze bardzo nam się przydadzą powiedziała Joanna Łaskarzewska – Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Harcmistrz Eliza Gilewska dodała, że Związek Harcerstwa Polskiego to ogólnopolska organizacja dla dzieci i młodzieży z ponad 100 letnią tradycją. Wspieramy wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

W imieniu Dyrektora IAS symboliczny czek na ręce Prezesa Hospicjum w Koszalinie – Pani Marii Okońskiej, wręczył Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie. Prezes Okońska dziękując za darowiznę powiedziała:

W tym trudnym dla wszystkich czasie, a szczególnie dla pacjentów i pracowników Hospicjum św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie, każdy gest pomocy jest niezwykle ważny. Wsparcie finansowe, rzeczowe, a nawet dobre słowo, są w tej chwili na wagę złota. Te pieniądze zapewnią bezpieczeństwo podopiecznych, jak i pracowników.

******

Pieniądze dla opp zostały przekazane na podstawie przepisów ustawy o organizacji rynku rybnego, która wskazuje, że środki pozyskane ze sprzedaży towarów zajętych m.in.
w związku z brakiem dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej przeznacza się na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

 

Pieniądze ze sprzedaży zatrzymanego mintaja trafiły do 5 zachodniopomorskich opp Reviewed by on . Prawie 40 tys. ze sprzedaży zatrzymanych 21 ton ryb trafiło do 5 zachodniopomorskich organizacji pożytku publicznego (opp). 3 hospicja, Polski Czerwony Krzyż i Prawie 40 tys. ze sprzedaży zatrzymanych 21 ton ryb trafiło do 5 zachodniopomorskich organizacji pożytku publicznego (opp). 3 hospicja, Polski Czerwony Krzyż i Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top