piątek, 9 czerwiec 2023, 00:39

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Zachodniopomorska KAS wykryła bufor w karuzeli VAT
Zachodniopomorska KAS wykryła bufor  w karuzeli VAT

Zachodniopomorska KAS wykryła bufor w karuzeli VAT

piątek, 11 września 2020, 20:55 Kategoria: gospodarka, kronika zdarzeń, REGION
  • Ujawnienie podmiotu, który pełnił rolę bufora w fikcyjnym łańcuchu dostaw olejów roślinnych – to efekt współpracy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) w Szczecinie z Komórką Szefa KAS ds. STIR.
  • Szacowana wartość strat Skarbu Państwa to ponad 5 mln zł.
  • Na rachunku bankowym uczestnika karuzeli VAT zablokowano 330 tys. zł.

Podczas kontroli na terenie bazy magazynowej w woj. łódzkim, pracownicy i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili dowody, które wskazywały na:

  • „produkcję” oleju posmażalniczego: baza magazynowa wyposażona w infrastrukturę grzewczą była wykorzystywana do podgrzewania olejów roślinnych (system centralnego ogrzewania i zbiorniki posiadające izolację termiczną). Poddanie towaru obróbce cieplnej ma na celu fałszywe nadanie tożsamości jako oleju posmażalniczego,
  • pozorność obrotu między poszczególnymi uczestnikami transakcji – znikającymi podatnikami i buforami, aby uniknąć zapłaty VAT i zmieniać tożsamość towaru.

Szacowana wartość uszczupleń podatkowych to ponad 5 mln zł. Decyzją Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rachunku bankowym bufora zablokowano 330 tys. zł.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

***

System STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) został wprowadzony w 2018 r., aby przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Umożliwia wymianę informacji między sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i pozwala na ograniczenie luki w VAT.

System przewiduje m.in. wymianę informacji w systemie bankowym, jak i przepływ informacji o rachunkach i przelewach z banków do KAS. Daje możliwość blokowania rachunków, co do których istnieje podejrzenie, że mogą służyć wyłudzeniom podatku. Blokady dokonuje Szef KAS. Blokada rachunku jest możliwa na 72 godz. z opcją przedłużenia o 3 miesiące, po spełnieniu ściśle określonych warunków.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

 

Zachodniopomorska KAS wykryła bufor w karuzeli VAT Reviewed by on . Ujawnienie podmiotu, który pełnił rolę bufora w fikcyjnym łańcuchu dostaw olejów roślinnych – to efekt współpracy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ( Ujawnienie podmiotu, który pełnił rolę bufora w fikcyjnym łańcuchu dostaw olejów roślinnych – to efekt współpracy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ( Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top