niedziela, 1 październik 2023, 17:50

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Bagaże pasażerów z Korei Południowej pełne niezgłoszonych towarów
Bagaże pasażerów z Korei Południowej pełne niezgłoszonych towarów

Bagaże pasażerów z Korei Południowej pełne niezgłoszonych towarów

piątek, 23 października 2020, 22:08 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
  • Kontrola bagaży tranzytowych na lotnisku Szczecin-Goleniów ujawniła przewóz niezgłoszonych towarów i towarów podlegających ograniczeniom (leki, suplementy diety).
  • Przewożone towary przeznaczone były m.in. dla jednej z polickich firm.
  • Wartość rynkowa niezgłoszonych produktów ok. 15 tys. zł.

20 października br. na przejściu granicznym w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali bagaże, które zostały nadane w Korei Południowej i leciały tranzytem przez Warszawę.

Bagaże poddano wstępnej kontroli z wykorzystaniem urządzeń RTG. Prześwietlenie pokazało, że zawierają one duże ilości różnych towarów. Właścicielami bagaży okazali się dwaj obywatele Korei Płd. Nie zgłosili oni towarów, które nie mieszczą się w normach przewidzianych dla podróżnych wjeżdżających na teren Unii Europejskiej.

Niezgłoszone towary to 1.100 szt. dysz oraz 26 sztuk płyt głównych do urządzeń spawalniczych. Wartość tych towarów wyniosła 3.361,52 EUR, tj. 15.296 zł. Na podstawie faktur ustalono, że towary przeznaczone są dla jednej z firm działających na terenie Polic. Koreańczycy muszą zapłacić prawie 4 tys. zł (3.893 zł) należnych ceł i podatków.

Dodatkowo jeden z pasażerów posiadał znaczne ilości produktów podlegających ograniczeniom – farmaceutyków i suplementów diety. W bagażu znaleziono 94 opakowania leków i 60 buteleczek płynów (wg oświadczenia zawierających żeńszeń) oraz 600 szt. maseczek kosmetycznych, które również nie zostały zgłoszone do odprawy celnej. Wszystkie towary zabezpieczano do dalszego postępowania oraz powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

***

Wracając/przyjeżdżając do Polski spoza obszaru UE musimy się liczyć z obowiązkiem zapłacenia cła za przywiezione pamiątki i zakupy. Limit zwolnień zależy od tego, czy przekraczamy granicę pieszo, poruszamy się samochodem, samolotem lub statkiem. Zwolnieniem z należności celnych przywozowych objęte są towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich w określonych kwotach:

  • w transporcie lądowym– do  równowartości 300 euro,
  • w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro.

Do tych limitów nie wlicza się np. wartości produktów leczniczych niezbędnych dla potrzeb podróżnego, wartości bagażu osobistego (np. używane ubrania, przybory kosmetyczne, buty, używane urządzenia elektroniczne), wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego), a także wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych według określonych norm (są także inne dla transportu lądowego i lotniczego oraz morskiego).

Wszystkie towary przekraczające wskazane wartości muszą zostać zgłoszone przy wjeździe.

W przypadku, gdy bagaż przylatujący do unijnego portu lotniczego (np. Warszawa Okęcie), na pokładzie samolotu spoza unijnego portu lotniczego i jest przeładowywany na inny samolot na trasie wewnątrz unijnej, kontrole celne i formalności zastosowane do bagażu rejestrowanego przeprowadzane są w ostatnim międzynarodowym porcie lotniczym przylotu wewnątrz unijnego np. Szczecin-Goleniów.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Bagaże pasażerów z Korei Południowej pełne niezgłoszonych towarów Reviewed by on . Kontrola bagaży tranzytowych na lotnisku Szczecin-Goleniów ujawniła przewóz niezgłoszonych towarów i towarów podlegających ograniczeniom (leki, suplementy diety Kontrola bagaży tranzytowych na lotnisku Szczecin-Goleniów ujawniła przewóz niezgłoszonych towarów i towarów podlegających ograniczeniom (leki, suplementy diety Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top