poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 06:17

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Zachodniopomorska KAS zwalcza obrót nielegalnym paliwem
Zachodniopomorska KAS zwalcza obrót nielegalnym paliwem

Zachodniopomorska KAS zwalcza obrót nielegalnym paliwem

niedziela, 22 listopada 2020, 19:53 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
  • Zachodniopomorskiej KAS w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku zwalczająca obrót nielegalnym paliwem.
  • Akcja Zabezpieczono dokumentację, sprzęt oraz 60 tys. zł.
  • Zatrzymano 5 podejrzanych osób.

W połowie października br. funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przeprowadzili przeszukania w zakresie nieprawidłowości w obrocie paliwami. Czynności realizowane były na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Funkcjonariusze weszli do czterech lokalizacji związanych z działalnością polegającą na wprowadzaniu do obrotu podrobionego oleju napędowego. Podczas działań zabezpieczono papierową i elektroniczną dokumentację, telefony komórkowe oraz inne dowody cyfrowe m.in. komputery, dysk, tachograf.

Do zbadania próbek paliw funkcjonariusze wykorzystali mobilne laboratorium. Efektem tego badania było zatrzymanie prawie 38 tys. litrów substancji ropopochodnych zgromadzonych w cysternach, mauzerach i innych zbiornikach. Zabezpieczono również środki transportu oraz urządzenia służące do przepompowywania paliwa (pompy, węże).

Oprócz dokumentacji, paliwa i narzędzi zabezpieczono też gotówkę w kwocie 60 tys. zł.

Na gorącym uczynku zatrzymano pięć osób podejrzanych o udział w procederze. Prokurator zarzucił im m.in. zbrodnie fakturową zagrożoną karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności. W stosunku do trzech zatrzymanych osób prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Sąd przychylił się do wniosków prokuratury. W stosunku do pozostałych dwóch zatrzymanych osób zastosowano środki wolnościowe, m.in. dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys. zł.

​Działania zachodniopomorskiej KAS wspierali funkcjonariusze Dolnośląskiego, Lubuskiego i Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. W działaniach uczestniczyli także policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W akcji wzięło udział łącznie 80 funkcjonariuszy, w tym 61 funkcjonariuszy z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

 

 

 

Zachodniopomorska KAS zwalcza obrót nielegalnym paliwem Reviewed by on . Zachodniopomorskiej KAS w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku zwalczająca obrót nielegalnym paliwem. Akcja Zabezpieczono dokumentację, sprzęt oraz 60 tys. zł. Zatrz Zachodniopomorskiej KAS w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku zwalczająca obrót nielegalnym paliwem. Akcja Zabezpieczono dokumentację, sprzęt oraz 60 tys. zł. Zatrz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top