czwartek, 1 grudzień 2022, 17:56

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Oszustwa metodą „NA BLIK”- policjanci ostrzegają
Oszustwa metodą „NA BLIK”- policjanci ostrzegają

Oszustwa metodą „NA BLIK”- policjanci ostrzegają

wtorek, 29 grudnia 2020, 16:24 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kronika zdarzeń, POWIAT

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły funkcjonariuszy o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli kilka kont. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padło kilkunastu mieszkańców powiatu kamieńskiego.

W niedzielę, 27.12.2020 r., policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na BLIK”. 28-letnia mieszkanka Kamienia Pomorskiego poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził kuzynkę zgłaszającej do utraty 450 złotych.

Tego samego dnia zgłosiła się 18-letnia kobieta, która złożyła zawiadomienie o oszustwie na portalu ogłoszeniowym OLX. Kobieta wystawiła ofertę o sprzedaży telefonu. W niedługim czasie skontaktowała się z nią osoba, informując że jest zainteresowana kupnem. Mężczyzna wysłał link w celu przekazania pieniędzy (strona łudząco przypominała stronę znanego banku). Kobieta miała wpisać tam swój numer konta, pojawiła się opcja „ODBIERZ”, po naciśnięciu zamiast wpłaty, z jej konta ubyło 1600 złotych.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

 

 

st.post. Katarzyna Jasion

Oszustwa metodą „NA BLIK”- policjanci ostrzegają Reviewed by on . Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły funkcjonariuszy o kil Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły funkcjonariuszy o kil Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top